16:49 / E Martë, 03 Tetor 2023 / MSH

Elon Musk, përsëri numri 1 në listën e njerëzve më të pasur në botë

Elon Musk kryesoi për herë të parë renditjen e Forbes 400 të njerëzve më të pasur në Amerikë një vit më parë, në tetor 2022, me vlerë rreth 251 miliardë dollarë. Një vit më pas, Musk kryeson sërish listën si njeriu më i pasur, dhe ka një pasuri rreth 251 miliardë dollarë. Por ky vit nuk ka qenë aspak i lehtë për Musk për të përfunduar në vend të parë.

Vetëm një muaj pas publikimit të listës së Forbes të vitit 2022, Musk bleu Twitter për 44 miliardë dollarë, një çmim me të cilin ai ra dakord përpara se tregjet të ndryshonin dhe aksionet e teknologjisë të binin. Frika nga një Musk i shpërqendruar dhe aksionet që ai shiti për 23 miliardë dollarë për të blerë Twitter, i çuan aksionet e sipërmarrjes së tij kryesore, prodhuesit të automjeteve elektrike Tesla, të binin gati 45% deri në fund të 2022, duke kaluar shumë më tepër se 5% rënie për Nasdaq-in e teknologjisë së rëndë.

Me një pasuri neto prej “vetëm” 147 miliardë dollarë më 31 dhjetor, Musk u bë personi i parë që humbi më shumë se 100 miliardë dollarë në një. Ai i dha titullin e personit më të pasur në botë francezit Bernard Arnault manjatit të LVMH, megjithëse Musk mbeti sërish personi më i pasur në SHBA.

Aksionet e Tesla-s po tregtoheshin me nivelin më të ulët në fillim të janarit, dhe analisti i Wedbush, Dan Ives e konsideroi 2022 “një vit kaosi që është shkaktuar nga Twitter”.

Viti i ri nuk filloi më mirë për Musk, i cili pa që vlera e Twitter të binte edhe më shumë pasi mori drejtimin, përdoruesit dhe reklamuesit u trembën nga ndryshimet e tij, duke përfshirë tarifimin për verifikimin e llogarisë dhe zvogëlimin e moderimit të përmbajtjes. Ndërkohë, Musk vazhdoi të përdorej në platformën e mediave sociale, të cilën e riemërtoi si X në korrik, për të debatuar, duke përfshirë talljen me liderët botërorë si presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky dhe ministrin e jashtëm të Tajvanit, nëse territori duhet të konsiderohet pjesë e Kinës. Ai gjithashtu sfidoi Mark Zuckerberg në një luftë në kafaz, një betejë që duket se e ka harruar që atëherë.

Në kohën kur Forbes, përfundoi Forbes 400 2023, më 8 shtator, 74% e aksioneve të Musk në X ishte me vlerë 9.1 miliardë dollarë neto borxh, ose 12.5 miliardë dollarë më pak se ai pagoi për të, bazuar në shenjat e fondit të përbashkët të zbuluar nga investitori Fidelity.

Pavarësisht problemeve të Musk në mediat sociale, pjesa tjetër e perandorisë së tij kaloi pjesën më të madhe të vitit 2023 në ngritje. SpaceX, kompania e tij e raketave, thuhet se është në hapin për të dyfishuar të ardhurat për të dytin vit radhazi, në 8 miliardë dollarë, në 2023. Biznesi u vlerësua në 150 miliardë dollarë në një ofertë tenderi në qershor 2023, nga 127 miliardë dollarë në një financim institucional në maj 2022. Deri më 8 shtator, aksionet e SpaceX po tregtoheshin me një vlerësim mesatar prej 143 miliardë dollarësh në tregun sekondar, sipas ofruesve të të dhënave ApeVue, Caplight dhe Notice.co, duke rritur vlerën e aksioneve të vlerësuar prej 42% të Musk nga 5.8 miliardë dollarë nga lista e Forbes 400 e vitit 2022, në rreth 60.2 miliardë dollarë.