11:34 / E Hënë, 23 Prill 2018 / indeksADMonline

A�mbA�ltuesit artificial mund tA� dA�mtojnA� enA�t e gjakut

Ne e dimA� se sheqeri, i konsumuar nA� sasi tA� mA�dha, rrit rrezikun e njA� sA�rA� shqetA�simesh shA�ndetA�sore.

NjA� studim i kohA�ve tA� fundit tregoi se A�mbA�ltuesit artificial mund tA� kenA� pasoja tA� ngjashme, por me rrugA� tA� ndryshme biokimike.

GjatA� viteve tA� fundit, konsumimi i tepruar i sheqerit A�shtA� lidhur pA�rfundimisht me obezitetin, diabetin dhe sA�mundjet kardiovaskulare, transmeton Indeksonline.

Sot, dhjetA�ra mijA�ra produkte pA�rfshijnA� A�mbA�ltues artificialA�, duke i bA�rA� ato njA� nga aditivA�t mA� tA� pA�rdorur tA� ushqimit nA� botA�.

GjithnjA� e mA� shumA�, janA� duke u botuar studime qA� rekomandojnA� refuzimin e kA�tyre shtesave nA� ushqim pA�r arsye se, pA�rveA� dA�mtimeve qA� u pA�rmendA�n mA� lartA�, ato nA� masA� tA� madhe dA�mtojnA� edhe enA�t e gjakut./Indeksonline/