23:51 / E Shtunë, 24 Gusht 2019

Emery optimist pas humbjes ndaj Liverpool-it

Trajneri spanjoll nënvizoi Nicolas Pepe si kërcënimin më të madh të skuadrës së tij dhe vlerësoi Joe Willock për paraqitjen e tij në mesfushë

Arsenali mund të ketë humbur 3-1 kundër Liverpool të shtunën, por trajneri Unai Emery pa arsye për të qenë optimist në performancën e skuadrës së tij.

Topçinjtë pësuan humbjen e tyre të parë të sezonit pasi skuadra e Jurgen Klopp mbizotëroi në Anfield për të qëndruar në krye të Premier League.

Joel Matip hapi serinë e golave për të Kuqtë para se Mohamed Salah të shndërronte një penallti në pjesën e dytë, duke shënuar përsëri më pak se 10 minuta më vonë para ngushëllimit të vonë të Lucas Torreira për Arsenalin.

Pavarësisht humbjes, ylli i ri i Arsenalit, Nicolas Pepe dukej në formë, ndërsa 20-vjeçari Joe Willock i bëri përshtypje edhe një herë mesfushës.

“Në pjesën e parë ne kemi punuar së bashku. Ne po bënim disa tranzicione shumë të mira dhe kishim disa shanse, por në pjesën e dytë penalltia ishte shumë e butë”, tha Emery për BBC Sport.

“Pas 2-0 reagimi ynë ishte i mirë. Ne kishim nevojë të sulmonim dhe të kalonim një moment tjetër në ndeshje.

“Po, jemi të zhgënjyer që kemi humbur 3-1, por duke parë disa lojtarë mund të jemi optimist. Ne duhet të përmirësohemi në zotërim dhe të kundërshtojmë presionin, por Liverpool është skuadra më e mirë me këtë.

“Ne duhet të jemi realist, por mund të luftojmë më afër tyre. Për mua sot, pa rezultat ka pasur disa periudha të mira që treguam”.

Ai shtoi në Sky Sports: “Ne ishim pak më thellë, por gjithashtu kishim pozitivitet të përpiqeshim të shënonim.

“Në pjesën e parë, shansi më i mirë ishte për ne me Pepe. Kyç ishte goli i dytë, ishte një penallti me të vërtetë e butë. Unë nuk mendoj se ishte e mjaftueshme, por reagimi ynë pas kësaj ishte i mirë.

“Ndikimi i Lucas [Torreira], [Alexandre] Lacazette dhe [Henrikh] Mkhitaryan ishte i mirë. Joe Willock gjithashtu bëri sot një hap tjetër.

“Unë jam pozitiv sepse ne do të përmirësohemi. Ne mund të jemi të lumtur me lojtarë të ndryshëm dhe si funksionojnë ata.”

Arsenali është në aksion përsëri të dielën tjetër kur ata presin rivalët vendas Tottenham, një ditë pas vizitës së Liverpool në Burnley./Indeksonline/