16:48 / E Shtunë, 28 Janar 2023 / Gj. Sh

Emocionon Di Maria: Vajza ime ishte thuajse e vdekur

Lojtari i Juventusit, Ángel Di María, kujtoi në intervistën që dha për gazetën Olé një nga momentet më të vështira të jetës së tij. Ai tha se vajza e tij, që lindi para kohe, ishte gati të vdiste dhe se ka luftuar shumë për të ecur përpara. Ai mësim jete e ndihmoi të përballonte vështirësitë sportive me një tjetër vizion.

“Atë vit fituam Kupën e Mbretit me Realin e Madridit. Pata një sezon të mrekullueshëm. Kur vajza ime lindi një javë më vonë, ne luajtëm kundër Atléticos dhe unë shënova një gol që ia dedikova asaj. Ishte e komplikuar, sepse në spital mund të shihnim vetëm dy herë në ditë. Ishim të detyruar të shkonim në shtëpi natën pa vajzën. Ishte shumë e vështirë, duke u larguar dhe duke mos ditur se çfarë do të ndodhte të nesërmen. Ndonjëherë mbërrinim dhe kishte fëmijë të tjerë që nuk ishin më atje. Pyesnim dhe na thoshin se ata ishin larguar, vdiqën nga një virus ose për një arsye tjetër.

Vajza ime më mësoi ta luftoja, të mos dorëzohesha kurrë. Për mua dhe familjen time, dhe për gruan time që më ngre lart kur jam poshtë dhe anasjelltas. Ne kujtojmë gjithmonë të njëjtën gjë, si do të dorëzohemi dhe të mos besojmë nëse vajza jonë luftoi për jetën e saj dhe falë Zotit sot ajo është më e mirë se kurrë.”