09:14 / E Diele, 26 Nëntor 2017 / indeksADMonline

Emrat/ Goditet banda e “pluhurit të bardhë”, mes tyre një ish-futbollist

Një vit e gjysmë hetime, 50 bastisje shtëpish, disa kilogramë kokainë e konfiskuar, 150 Hetues policor të Treviso dhe ekipeve të Brescia, Bari, Brindisi dhe Venecia.

Keto janë disa nga te dhenat per operacionit “ZZ” të skuadrës së Treviso, e cila çoi në leshimin e 6 urdher arrestesh për atë që konsiderohet organizata italo-shqiptare i dedikuar për kontrabandën e “pluhur të bardhë”, shkruajne mediat italiane.

Aktualisht tre persona jane ne qeli, mes tyre edhe ish futbollistin e Serise B, 47-vjeçari Giorgio Camporese, nga Vittorio Veneto.

Ne pranga u vine shqiptaret Ermir Kola, 31 vjeç dhe Claudjan Koka 28 vjeç. Nderkohe ne kerkim jane Selim Osmani ishte 50 vjeç dhe vëllezërit e tij Florian dhe Shkëlzen 26 dhe 36 vjeç.

Sipas hetimeve secili nga personat kishte rolin e tij ne banden e trafikut dhe me pas ne shpërndarjen ne Treviso.

Koka e grupit eshte shqiptari Selim Osmani, i punetor i thjeshte, i cili kishte marre me qira hapesira magazinash dhe i kishte shnderruar ne magazinat e droges.

Ish-futbollisti i Camporese do të përfshihej edhe në shpërndarjen me shumicë duke shfrytezuar njohjet e tij te shumta.

Gjatë operacionit u arrestuan ne gjithashtu Steven Trentin qe iu gjet nje sasi e vogel kokaine dhe Artan Ginaj.