10:56 / E Premte, 25 Tetor 2019 / indeksADMonline

Eskalon protesta në Liban, qytetarët duan qeveri të re

Protestat e Libanit, më të mëdhatë që nga pavarësia e saj, kanë kaluar nga tërbimi mbi ekonominë dhe korrupsionin në kërkesat për një sistem të ri politik.

“Politikanët na thanë se ne e urrejmë njëri-tjetrin, por kjo nuk është e vërtetë”, tha Fatima Hammoud, 23 vjeçe. “Unë jam nga një sekt tjetër dhe  shoku im është nga një sekt tjetër. Por ne jemi të gjithë këtu së bashku për të ardhmen tonë dhe të ardhmen e fëmijëve tanë. Ne nuk duam të jetojmë ashtu siç kanë jetuar prindërit tanë. “

Kur u pyetën se cilat sekteve u përkisnin, protesutesja Hamoud dhe shoqja e saj, Noor Maanaki, 21 vjeçe, kërkuan nga gazetari të mos i identifikonte sektet e tyre, përcjell Indeksonline.

“Ne nuk besojmë në atë,” tha zonja Hammoud, e cila ka një diplomë në biznes dhe ekonomi, por ka qenë në gjendje të gjejë punë vetëm si nëpunëse që shet aksesorët e grave. “Ne jemi të gjithë Libanezë. Në rrugë, ne nuk jemi shiitë, sunnitë apo të krishterë. Ne jemi qytetarë. “

Duke tërhequr më shumë se një të  katërtën e katër milion njerëzve të vendit në rrugë, revolta e antit qeverisjes shtatë-ditore në Liban ka tejkaluar reagimin e qeverisë, fillimet e një reagimi sektar dhe moti i keq. Protestat më të mëdha dhe më të larmishme që nga pavarësia e vendit, ato janë gjithashtu më ambiciozet: Të ndezura në fillim nga zemërimi për kushtet ekonomike dhe korrupsionin, turmat tani nuk kërkojnë asgjë më pak se një sistem të ri politik.

“Revolucion! Revolucion! ”Turmat brohorisnin në arabisht, gjatë protestës në Liban.

Protesta u referohej të gjithë politikanëve, të cilët protestuesit duan të zhdukeshin nga pushteti për përleshje në një krizë ekonomike që kërcënon të mashtrojë kuletat e njerëzve, të rrezikojë furnizimin me gaz dhe bukë dhe të thellojë mosfunksionimin kronik të jetës së përditshme./Indeksonline/