14:07 / E Enjte, 22 Tetor 2020

Fauci i paqartë: Vaksina do jetë gati shumë shpejt, të sigurt jemi vetëm në fund të 2021-s

Nuk jemi larg, një vaksine efektive mund të jetë tashmë e disponueshme midis fundit të nëntorit dhe dhjetorit, por nuk do të shpërndahet para vitit 2021.

“Ne do të jemi në gjendje të themi të sigurt, shpresoj, para Krishtlindjeve të ardhshme, atë të vitit 2021”– tha Anthony Fauci.

Këto kanë qenë fjalët e virologut të njohur dhe kreut të Institutit Kombëtar Amerikan për Parandalimin e Sëmundjeve Infektive, të Shtëpisë së Bardhë, Anthony Fauci.

Kujtojmë se pak ditë më parë presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka shpërthyer me tone të ashpra ndaj kreut të Institutit Kombëtar të Alergjive dhe Sëmundjeve Infektive, dr. Anthony Fauci.

Donald Trumpi është shprehur i zhgënjyer prej tij, duke theksuar se njerëzit janë lodhur, duke dëgjuar për pandeminë vdekjeprurëse, që ka vrarë më shumë se 215. 000 amerikanë. Trumpi e konsideron atë si një “katastrofë” përreth “500 vjet”.

Më pas edhe eksperti i lartë i sëmundjeve infektive, Fauci iu përgjigj kritikave të reja nga presidenti Trump, duke cituar “Kumbarin” në një intervistë në radio.

Fauci tha se nuk do që të komentojë gjëra që më shumë e përqendrojnë, duke thënë se SHBA-ja e bota vazhdojnë të jenë në rrezik nga Covidi-19.

“Unë do të preferoja të mos e komentoja atë dhe thjesht të merresha me atë që ne vërtet po përpiqemi të bëjmë dhe ajo që po përpiqemi të bëjmë është të mbrojmë shëndetin dhe mirëqenien dhe sigurinë e popullit amerikan kryesisht, dhe në fund të fundit, të botës, “ai tha.” Ne po shohim një ngritje në raste  më të larta se ato që kanë qenë ndonjëherë. Shumë, shumë shtete që kishin qenë duke ecur mjaft mirë tani po tregojnë rezultate, kjo është ajo në të cilën duhet të përqendrohemi “-tha ai.