09:01 / E Mërkurë, 30 Tetor 2019 / indeksADMonline

Gazeta ruse: Fillimi i “Kosovës së re”, në Siri!

Gazeta e njohur ruse, “Sputnik” i ka kushtuar një shkrim të veçantë idesë që trupat e NATO-s të vendosen, në Siri.

Ky medium ka përmendur rastin e Kosovës në rast se ka implementim veprimi në fjalë.  “NATO trupe u Siriji — početak „novog Kosova“ )Trupat e NATO-s në Siri – fillimi i “Kosovës së re”, është titulli.

Më tej, “Sputnik” shkruan se nisma për vendosjen e trupave të NATO-s në Siri erdhi nga ministri gjerman i Mbrojtjes, Anegret Kramp Karenbauer dhe më vonë u miratua nga Kancelarja Angela Merkel, transmeton Indeksonline

“…pasi gjithnjë e më shumë zyrtarë politikë dhe ushtarakë nga Evropa vlerësuan se situata në verilindje të Sirisë është e paqëndrueshme”.

Mediumi rus shkruan se futja nën kontrollin ndërkombëtar të sigurisë, do të bëhet nën kujdesin e Kombeve të Bashkuara, të cilat do të kryheshin nga anëtarët e NATO-s.

Ndërsa, sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, theksoi se situata në Sirinë Veriore është e paqëndrueshme dhe se “zgjidhjet ndërkombëtare afatgjata” duhet të gjenden sa më parë.

Kurse, Rusia, e cila kohët e fundit arriti një marrëveshje me Turqinë për të siguruar Sirinë Veriore, ka reaguar mjaft ashpër rreth kësaj ideje.

Kreu i diplomacisë ruse, Sergei Lavrov, paralajmëroi se kontrolli ndërkombëtar, veçanërisht në rastin e pranisë së NATO-s, nuk do të bënte asnjë të mirë. /Indeksonline/