20:00 / E Martë, 30 Qershor 2020 / indeksADMonline

Gazetari kanadez, “papagalli” i Putinit që bën propagandë kundër Thaçit e UÇK-së

Scott Taylor, gazetari kanadez i njohur si papagalli i Putinit, vazhdon me shkrimet e tij skandaloze, kësaj radhe në adresë të presidentit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi.

I njëjti që ka sulmuar edhe presidentin amerikan Donald Trump, tani ka bërë propagandë kundër  Thaçit, në lidhje me aktakuzën e ngritur nga Specialja, e cila ende s’është e konfirmuar, transmeton Indeksonline.

I njëjti shkruan se sipas hetuesve specialë, Thaçi, së bashku me tetë ish-zyrtarë të tjerë të lartë tè UÇK-së, akuzohen kolektivisht për kryerjen e “afro 100 vrasjeve”.

“Përveç vrasjeve, Thaçi dhe banda e tij prej tetë personave gjithashtu dyshohet se janë angazhuar në “tortura, përndjekje dhe zhdukje të detyruar”.

This image has an empty alt attribute; its file name is 106276654_2802028163362782_2457825016627961820_n.jpg


Për ata që nuk janë të njohur me historinë e fundit të Ballkanit, mund të duket befasuese që presidenti i një shteti evropian mund të paditet për krime të tilla të dhunshme. Sidoqoftë, për ata që kanë studiuar nga afër shfrytëzimet e Thaçit, shtrohet pyetja: Çfrarë u desh kaq shumë kohë për ta ngarkuar?

Pjesa e çmendur për të gjitha këto është se Hashim Thaçi asnjëherë nuk ka pretenduar të jetë diçka tjetër përveç asaj që është – dhe, me këtë, dua të them një kriminel në karrierë dhe një sulmues.

Në vitin 1993, në moshën 25 vjeç, Thaçi u bë anëtar i UÇK-së, e cila në atë kohë ishte renditur nga CIA si një organizatë terroriste. Nofka e vetë-dhënë e Thaçit ishte Gjarpër, dhe ai ishte përgjegjës për trafikimin e drogës dhe armëve për UK-në. Në vitin 1997, ai u dënua në mungesë për kryerje të veprave të terrorizmit nga gjykata e rrethit në Prishtinë dhe u dënua me 10 vjet burg”, shkruan kanadezi.

Ndërsa ai vazhdon tutje duke thënë se në mars të vitit 1999, vendet e NATO-s përfshirë Kanadanë ndërhynë në Kosovë në mbështetje të UÇK-së. Pas një fushate bombardimi 78-ditor, Jugosllavët u detyruan të kapitullonin.

“Natyrisht, ishte Thaçi dhe udhëheqja e tij e UÇK-së që dominuan peizazhin politik postkonflikti në Kosovë. Thaçi u zgjodh kryeministër i Kosovës në 2007 dhe, më 17 shkurt 2008, ai bëri një deklaratë të njëanshme të pavarësisë.


Sh.B.A e njohën menjëherë Kosovën si një shtet të pavarur dhe u bënë presion vendeve të tjera, përfshirë Kanadanë, që të ribleronin në mënyrë të ngjashme hartën e Evropës.

Rusët e përdorën veton e tyre për të mohuar anëtarësimin e Kosovës në KB, dhe vendet e tjera evropiane me lëvizje separatiste brenda kufijve të tyre kanë bllokuar Kosovën për t’u anëtarësuar në NATO dhe BE.

Pra, ndërsa Kosova mbetet në një lloj sulmi të statusit ndërkombëtar, Thaçi ka jetuar deri në pseudonimin e tij të vjetër. Agjensia gjermane e inteligjencës BND kreu një hetim të kohëve të fundit mbi Thaçi dhe regjimin e tij dhe arriti në përfundimin se “aktorët kryesorë (përfshirë Thaçi) janë të përfshirë në ndërlidhjet ndërmjet politikës, biznesit dhe strukturave të krimit të organizuar në Kosovë.”, shton tutje gazetari.

Ai Kosovën madje e quan një ndërmarrje narkoteknike.

“Një raport i veçantë i realizuar për Këshillin e Evropës kishte një tejkalim shumë më të keq. Ai implikonte Thaçin dhe ish komandantët e UÇK-së për krime të tilla të rënda si trafikimi i organeve njerëzore.

Viktimat e pafajshme – si etnike serbe ashtu edhe shqiptare – dyshohet se janë ekzekutuar me qëllim të korrjes së organeve të tyre në tregun e zi.

Në Nëntor 2017, Kryeministri Justin Trudeau priti Thaçin kur vizitoi Otavën. Mesazhi i Thaçit në atë kohë ishte se Kanada dhe Kosova po synoheshin nga ndërhyrjet ruse sepse dy kombet tona të mëdha kishin të njëjtat “parime dhe vlera”.

Për shkak se komentet e Thaçit pasqyruan rrëfimin e qeverisë Liberale – që ishte “Rusia e keqe” – mediat kanadeze thjesht i parapaguan këto ndjenja pa dhënë ndonjë kontekst të ndershëm. Thaçi, a.k.a. Gjarpëri, kryeson një shtet narkokronik të dështuar dhe ai tani është akuzuar personalisht për krime lufte. Si përputhet në botë kjo me parimet dhe vlerat kanadeze?”, përfundon shkrimin papagalli i Putinit./Indeksonline

https://www.thechronicleherald.ca/opinion/local-perspectives/scott-taylor-thuggish-kosovo-president-not-aligned-with-canadian-values-467309/?fbclid=IwAR37ZLX56-TFNTSS8ND7axBTPfu-0nThBgdkiUp86uSK53OL-Nv0u5pT144