22:56 / E Martë, 07 Shkurt 2023 / MSH

Gazetarja: “Arma” më e madhe që ka sot për sot Kosova dhe si po e dëmton Albin Kurti

Gazetarja Gerta Zaimi tha në emisionin Now në Euronews Albania se Kurti kishte të gjithë mundësinë që të përfitonte nga situata kur Serbia ishte e dobësuar si i vetmi shtet prorus në Ballkan pas nisjes së luftës në Ukrainë.

Sipas saj, ajo që i ka munguar Kosovës është diplomacia e cila ëshët e vetmja armë me të cilën Kosova mund të ecte përpara.

“Nga ana e sigurisë Kosova është e siguruar nga NATO, Kosova duhet të punonte me diplomacinë, diplomacia është arma me të cilën duhet të shkonte përpara Kosova. Gjuha e Kurtit është shumë inkoherente, sepse pasi kundërshton për një kohë të gjatë, vete pranon atë që ka kundërshtuar”, tha gazetarja.