11:27 / E Shtunë, 19 Tetor 2019

Gjendje ‘lufte’ në Barcelonë

Protestuesit janë përleshur me policinë në Barcelonë, në pamjet e publikuara protestat ngjasojnë me ndonjë luftë.

Kjo është dita e pestë e protestave, e që po bëhen kundër vendimit për të arrestuar nëntë separatist për tubimin e tyre për pavarësinë e katalunisë.

Të paktën 57 fluturime janë shtyrë për një tjetër moment për shkak të grevës së përgjithshme të shpallur nga sindikatat pro-pavarësisë.

 Disa protestues bllokuan vendkalimet kufitare me Francën në Pireneje dhe dogjën goma e  vendosen barrikada në rrugë të ndryshme në të gjithë rajonin.

Po ashtu edhe shërbimet hekurudhore u ulën ndjeshëm dhe shumë biznese dhe fabrika janë mbyllur./Indeksonline/.