11:41 / E Shtunë, 23 Janar 2021 / B O

Gjergj Dedaj kontaktohet nga Gjykata Speciale!

Ish-kryetari i Partisë Liberale të Kosovës, Gjergj DedaJ, është kontaktuar nga Gjykata Speciale.

Dedaj këtë e ka bërë të ditur nëpërmjet një statusi në rrjetin social Facebook, i cili thotë se qëllimi i kësaj thirrjeje ishte të njoftohej për caktimin e prokurorit të rastit, pa specifikuar për cilin rast bëhet fjalë.

Më poshtë keni statusin e Gjergj Dedajt:

U kontaktova nga Gjykata Speciale !
Diten e premte, 22 janar 2021, ne oret e vona, permes telefonit, jam kontaktuar nga prokurori i Gjyjates Speciale, ne Hage!
Qellimi i kesaj thirrjeje, sipas tyre ishte te me njoftonte ër caktimin e prokurorit te rastit, siq me njohtuan, pa me specifikuar se per çfare rasti behet fjale!
Veq tjerash, prokurori me pyeti se a kam ndonje kercenim apo ndonje shqetesim!
I thash s’kam pasur dhe nuk kam asnje kercenim nga askush, e per sa u perket shqetesimeve, ia permenda shqetesimet i mia me rastin e infektimit tim dhe te gjithe antareve te familjes sime me virusin COVID-19, gjate muajit te kaluar.
Njekohesisht i vura ne dijeni se shqetesim yni me i madh, tash e 22 vjet, eshte edhe moszbardhja e krimit serb mbi dhjetëra anëtare te familjes sime dhe mos zbardhja e masakres se Mejes se Gjakoves, ku forcat serbe, më 27 prill 1999, vrane mizorisht mbi 380 civilë shqiptarë te pafajshem, ndonese askush nuk eshte arrestuar nga serbet, per kete masaker kunder njerzimit!
Njoftoj opinionin se jam i gatshem, perkunder deshires sime, ne çdo çast t’u pergjigjjem ftesave te Gjykates Speciale, per te deshmuar luften epike te drejt dhe çlirimtare te UÇK-se, per vetembrojtje, liri, drejtesi, barazi dhe pavaresi, duke kerkuar me çdo kusht, çmim e sakrifice, drejtesi dhe denim, per pergjegjesit e 400 masakrave makabre serbe ne Kosove , te 20.000 dhunimeve dhe afro 15.000 vrasjeve civile, ndaj popullates kosovare, gjate viteve 1998/1999,ne Kosove!
Mbase keto krime dhe ky gjenocid serb, ne Kosove, do duhej te kishte trajtim dhe pergjigje nga drejtesia nderkombetare!
Gj.D.