17:32 / E Martë, 02 Mars 2021 / Ensar Ramadani

Gjermania do të fillojë të lehtësojë masat nga java e ardhshme

Gjermania do të fillojë të lehtësojë disa kufizime të koronavirusit nga java e ardhshme, sipas draft planeve që do të diskutohen nga udhëheqësit kombëtarë dhe rajonalë të mërkurën.

Shkalla e vdekjes dhe numri i pacientëve në kujdes intensiv kanë rënë që nga janari, por lehtësimi do të jetë i parakohshëm pasi rastet e reja të përditshme kanë filluar të zvarriten përsëri në ditët e fundit dhe ritmi i vaksinimit ka qenë i ngadaltë.

Reuters raporton se Kancelarja Angela Merkel është pro një hapje të lehtë, ajo tha në një takim të CDU të martën sipas burimeve të partisë. Merkel do të debatojë të mërkurën mbi opsionet lehtësuese me 16 krerët e qeverive të shtetit.

Drafti i dokumentit, i parë nga Reuters, thotë se duke filluar nga 8 Mars një maksimum prej pesë personash nga dy familje, duke përjashtuar fëmijët më të vegjël se 14 vjeç, do të lejohen të takohen, nga një maksimum prej dy personash sipas rregullave aktuale.

Dyqanet e luleve dhe dyqanet e librave, qendrat e kopshtit, sallonet e tatuazheve dhe thonjve, si dhe sallonet e masazhit gjithashtu do të lejohen të rihapen në 8 Mars. Parukierët dhe disa shkolla janë rihapur ditët e fundit.

Sidoqoftë, Merkel i tha partisë së saj se dëshiron të ndërtojë një frenim emergjent në plan në rast se infeksionet fillojnë të rriten përsëri ashpër, duke vënë në dukje se rreth gjysma e rasteve të reja aktualisht shkaktohen nga variante më infektive.

Restorantet, baret dhe vendet e argëtimit në Gjermani janë mbyllur që nga fillimi i nëntorit, ndërsa dyqanet, shërbimet dhe shkollat ​​jo thelbësore u mbyllën në mes të dhjetorit.

Shitjet me pakicë gjermane ranë më shumë sesa pritej në janar ndërsa bllokimi dhe tërheqja e një ulje të përkohshme të taksës së shitjeve goditi shpenzimet e konsumatorit, treguan të dhënat të martën. /IndeksOnline/