13:44 / E Martë, 26 Shtator 2023 / GF

Goditet selia ruse në Kherson, 8 viktima dhe 7 të plagosur

Forcat ukrainase goditën selinë ruse në rajonin Kherson me sisteme raketash të shumëfishta Himars, duke vrarë 8 oficerë dhe duke plagosur 7 të tjerë.

Kjo u njoftua nga një burim në shërbimin ukrainas të sigurisë, siç raporton agjencia e lajmeve ukrainase Ukrainska Pravda. 

Burimi ndau një video të sulmit, i cili ndodhi gjatë një takimi ku morën pjesë oficerë nga Regjimenti i 24-të i Pushkës së Motorizuar dhe Divizioni i 70-të i Pushkave të Motorizuara. 

Takimi përfundoi para kohe: 8 oficerë kanë statusin ‘200’, 7 nga ‘300’, tha burimi, duke iu referuar kodeve numerike të përdorura për të treguar të vdekurit dhe të plagosurit.