15:55 / E Enjte, 12 Shtator 2019

Golashënuesit më të rinj në historinë e LaLigës

Ander Barrenetxea

Ander ishte vetëm 17 vjeçar kur shënoi në La Liga. Ai shënoi golin e tij të parë për klubin e vendlindjes Real Sociedad në ndeshjen kundër Real Madridit.

Raul

17 vjeçar, luajti për Realin në një derbi ku edhe shënoi gol për fitoren 4-2 të Realit dhe ndihmoi që Real Madrid ta fitonte titullin e LaLigas.

Xisco Nadal

16 vjeçar, Edhe pse ai ka kaluar pjesën më të madhe të karrierës së tij në klubet më të vogla spanjolle, Nadal e preku qiellin herët në karrierën e tij, ai barazoi në minutën e fundit për Villarealin në ndeshjen kundër Espanyol në fund të sezonit 2002/03.

Ansu Fati

16 vjeçar, Fati është i riu që shpërtheu nga akademia La Masia e Barcelonës. Sulmuesi u bë lojtari i dytë më i ri i Barças, i cili shënoi kundër Osasunës.

Fabrice Olinga

Celta Vigo ju kishte dhënë shumë hapësirë lojtarëve të rinj, për shumë vite. Olinga kishte bërë rrugën e tij për në Malaga përmes Mallorca pasi hyri në fondacionin Samuel Eto. Ai luajti vetëm 10 ndeshje në LaLiga./Indeksonline/.