17:57 / E Diele, 18 Shkurt 2018

Gripi merr jetën e 84 fëmijëve në SHBA, por përhapja filloi të stabilizohet për herë të parë

22 fëmijë të tjerë kanë vdekur nga gripi i fundit që ka goditur Shtetet e Bashkuara të Amerikës, por normat e sëmundjes janë stabilizuar për herë të parë këtë sezon.

Gripi vazhdon të jetë i përhapur në 48 shtete dhe vazhdon të përbëjë 10 për të vdekjeve të përgjithshme në të gjithë vendin, transmeton Indeksonline.

Numri i pacientëve të shtrirë në spitale këtë vit kanë tejkaluar normat nëse i krahasojmë me periudhën e njëjtë 2014-2015.

Shkalla e influencës A H1N1- ose gripi i derrit- është përhapur mjaft shumë përkundër që po vazhdon ende vaksinimi./Indeksonline/