13:23 / E Hënë, 27 Janar 2020

Hakeri, pranoi se kishte lëshuar dokumente për Dos Santosin

Hakeri portugez Rui Pinto ka marrë përgjegjësinë për të zbuluar dokumente konfidenciale që nënkuptojnë se vajza e miliarderit të shquar afrikan Isabel Dos Santos ka qenë e përfshirë në punë të dyshimta ndërkombëtare.

Avokati i Pinto, i cili është në pritje të gjykimit në burgun e Lisbonës, tha se Pinto dha informacione rreth Isabel Dos Santosit, që organizon Platformën e Alarmeve me qendër në Paris e në Afrikë 2018, raporton AP-ja.

Dos Santosi është vajza e ish-presidentit të Angolës, Jose Eduardo dos Santos dhe konsiderohet gruaja më e pasur në Afrikë pasi mori punë të rëndësishme në Angolë dhe ndërtoi një karrierë ndërkombëtare.

Një dokument i porositur nga Konsorciumi Ndërkombëtar i Gazetarëve Investigativë tregon se Dos Santosi, burri i saj dhe miqtë e afërm janë të përfshirë në biznes të dyshimtë, si edhe bankierë dhe biznesmenë në Evropë dhe Lindjen e Mesme.

Autoritetet e Angolës dyshojnë se Dos Santosi për pastrim parash, përvetësim, mashtrim, falsifikim dhe duke kërkuar që ajo të paguante të paktën 1.1 miliard dollarë.

Më shumë se 715.000 dokumente të hakuara nga një haker portugez përmbajnë kontrata të paskrupullta për ndërtimin e një pasurie prej 2 miliardë dollarësh.

Pinto tashmë është burgosur për një vit pasi Hungaria e dorëzoi atë në Portugali dhe është akuzuar për lëshimin e dokumenteve ndërkombëtare kompromentuese në lidhje me klubet dhe zyrtarët e futbollit.