12:27 / E Hënë, 23 Prill 2018 / indeksADMonline

Haradinaj: Italia partner i KosovA�s nA� rrugA�n e saj euroatlantike

MarrA�dhA�niet ndA�rmjet KosovA�s dhe ItalisA�, janA� dhe do tA� mbeten nA� nivel tA� shkA�lqyer. Italia A�shtA� afA�r KosovA�s edhe si ndjenjA� edhe si gjeografi. Ky ishte konstatimi i kryeministrit tA� KosovA�s, Ramush Haradinaj, gjatA� pritjes qA� i bA�ri sot ministres sA� Mbrojtjes tA� ItalisA�, Roberta Pinotti.

Kryeministri Haradinaj falA�nderoi ministren Pinotti, pA�r kontributin e ItalisA� dhA�nA� KosovA�s nA� tA� gjitha etapat e zhvillimit, me theks nA� periudhA�n e pasluftA�s, duke kA�rkuar prezencA�n e tyre edhe mA� tutje pA�rmes investimeve, pasi qA� Kosova ofron ambient tA� pA�rshtatshA�m pA�r investimet e huaja.

Haradinaj tha se marrA�dhA�niet bilaterale ndA�rmjet dy shteteve tona, KosovA�s dhe ItalisA�, janA� dhe do tA� vazhdojnA� tA� thellohen nA� tA� gjithA� fushat e interesit tA� pA�rbashkA�t, duke theksuar se edhe vizita e ministres Pinotti, e dA�shmon kA�tA�.

a�?I gA�zohemi investitorA�ve italian dhe duhet thelluar bashkA�punimi ekonomik, krahas miqA�sisA� dhe bashkA�punimit politik me kA�tA� vend. Italia e ka njA� aleat, KosovA�na�?, tha kryeministri Haradinaj.

GjatA� takimit u bisedua edhe pA�r transformimin e ForcA�s sA� SigurisA� sA� KosovA�s nA� ushtri dhe nA� kA�tA� proces, kryeministri Haradinaj kA�rkoi mbA�shtetjen e ItalisA�, pasi qA� kjo do tA� kontribuonte nA� forcimin e paqes dhe tA� stabilitetit rajonal.

Nga ana e saj, ministrja e Mbrojtjes e ItalisA�, Roberta Pinotti, vlerA�soi angazhimin e kryeministrit Haradinaj, duke thA�nA� se Italia do tA� jetA� pA�rkrahA�se e proceseve nA� rrugA�n e integrimeve euroatlantike tA� KosovA�s.

a�?Italia ka qenA� njA� nga vendet e para qA� e ka njohur pavarA�sinA� e KosovA�s dhe njA� nga misionet mA� tA� rA�ndA�sishme. Ky partneritet do tA� vazhdojA�a�?, tha ministrja e Mbrojtjes sA� ItalisA�.

NA� kA�tA� takim morA�n pjesA� edhe zA�vendA�skryeministriA�, Behgjet Pacolli, ministri i ForcA�s sA� SigurisA� sA� KosovA�s, Rrustem Berisha, ambasadori italian nA� KosovA�, Piero Cristoforo Sardi dhe komandanti i KFOR-it, Gjeneral Major Salvatore Cuoci./Indeksonline/