11:03 / E Enjte, 10 Tetor 2019

Haradinaj pret në një takim delegacionin nga Parlamenti Federal i Gjermanisë

Kryeministri në largim, Ramush Haradinaj, ka pritur sot në një takim një delegacion të Parlamentit Federal të Gjermanisë.

Haradinaj në takim ka thënë se procesi i Berlinit, i iniciuar nga shteti gjerman, mbetet instrumenti më i rëndësishëm i integrimit të Ballkanit në Evropë.

“Kosova është mirënjohëse për angazhimin konkret dhe të drejtë të Gjermanisë, në proceset më të rëndësishme të vendit dhe në rrugën tonë të integrimit.

Këtë vlerësim ua shpreha sot, delegacionit nga Parlamenti Federal i Gjermanisë, konkretisht përfaqësuesve nga Nënkomiteti për Parandalimin e Krizave Civile, Menaxhimin e Konfliktit dhe Veprimeve te Integruara, të kryesuar nga deputeti Ottmar von Holtz.
Theksova se procesi i Berlinit, i iniciuar nga shteti gjerman, mbetet instrumenti më i rëndësishëm i integrimit të Ballkanit në Europë dhe si vend kemi qenë tejet konstruktiv karshi detyrimeve tona.

Në këtë frymë, mbështetja e Gjermanisë në procesin e liberalizimit të vizave, është i domosdoshëm, si një e drejtë e qytetarëve tanë dhe një konfirmim i orientimit tonë evroatlantik.
Kosova ka dëshmuar pjekuri të lartë politike dhe demokratike në zgjedhjet e fundit në vend, duke e konfirmuar faktin se jemi një vend stabil, kontribues për paqe në rajon dhe shembull i zbatimit të rendit dhe ligjit. Qëndrimi konsistent i Gjermanisë për mosndryshim të kufijve është tejet i rëndësishëm.
Theksova po ashtu se dialogu Kosovë – Serbi duhet të jetë pa kushte, që rezulton në njohje reciproke në kufijtë ekzistues”, shkruan Haradinaj në njoftim./Indeksonline/