22:12 / E Hënë, 20 Gusht 2018 / indeksADMonline

Haradinaj uron myslimanët për festën e Kurban Bajramit

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë me rastin e festës së Kurban Bajramit.

Nëpërmjet një shkrimi në Facebook, Haradinaj uron që ‘të jemi pranë njëri-tjetrit, e veçanërisht t’ua shtrijmë dorën atyre në nevojë’.

“Në prag të festës së Kurban Bajramit ua përcjell urimet më të përzemërta besimtarëve muslimanë në mbarë vendin. Kurban Bajrami në thelb e ka flijimin dhe kjo e bën këtë ditë më të veçantë për ne shqiptarët. Sakrifica jonë, si popull, për vlerat e lirisë dhe humanizmit, na mbajti bashkë ndër shekuj. Dhe tani, duhet të jemi pranë njëri-tjetrit, e veçanërisht t’ua shtrijmë dorën atyre në nevojë. Uroj që në Ditën e Sakrificës, ta ngrisim ndjenjën e respektit e zemërgjerësisë ndërmjet nesh dhe, së bashku, të jemi në shërbim të të mirës së përgjithshme! RH”, shkruan Haradinaj.

Besimtarët myslimanë nesër festojnë Bajramin e Vogël.