09:14 / E Martë, 25 Shkurt 2020

Weinsteini, shpallet fajtor për 2 akuza në gjyqin për përdhunim

Harvey Weinsteini është shpallur fajtor në një gjyq historik #MeToo.

67-vjeçari doli në gjyq në fillim të janarit, duke u përballur me pesë akuza për përdhunim dhe sulm seksual, të gjitha për të cilat ai pranoi se nuk ishte fajtor. Dhe sot, një juri me shtatë burra dhe pesë gra e shpalli fajtorin përdhunuesin e turpëruar në ditën e pestë të diskutimeve, transmeton Indeksonline.

Moguli i turpëruar është dënuar në dy nga pesë akuzat – akt seksual kriminal në shkallën e parë dhe përdhunim në shkallën e tretë. Juria e gjeti Weinsteinin jo fajtor për akuzën më të rëndë, sulmin seksual grabitqar, i cili mund të kishte rezultuar në një dënim të përjetshëm për ish-producentin e Hollivudit.

Weinsteini u përball me pesë akuza për përdhunim dhe sulm seksual – një akuzë për përdhunim në shkallën e parë, një akuzë të përdhunimeve në shkallën e tretë, një akuzë të një akti seksual kriminal në shkallën e parë, dhe dy akuza të sulmit seksual grabitqar – për të cilin ai u deklarua i pafajshëm. Ai mbërriti në gjyq pas mëngjesit në hotelin në Four Sezoni në New York Downtown, i veshur me një kostum blu të marinës dhe i mbështetur në një shëtitës. Ai dukej se ishte me humor të mirë, ndërsa u tha “mirëmëngjesi të gjithëve” para gazetarëve në korridorin e gjykatës dhe ndaloi për fotografi.

Akuzat ishin në lidhje me pretendimet e bëra nga dy gra. Weinsteini u akuzua për përdhunimin e një gruaje në një dhomë hoteli në New York në vitin 2013 dhe kryerjen me forcë të seksit oral me një grua tjetër në 2006. Në fjalën përmbyllëse të Manistatit të Asistentit të Qarkut, Joan Illuzzi, ajo e cilësoi atë një “përdhunues abuziv” dhe një “grabitqar”, duke thënë: “Kur Harvey Weinsteini u takua me dëshmitarët, ai dukej krejt ndryshe nga sa bën sot. “Ata ishin të frikësuar. Ata ndiheshin të izoluar dhe ishin vetëm”.

Donna Rotunno, avokati i Weinstein, u tha jurive në fjalën e saj përmbyllëse:

‘Keni guximin të merrni vendimin e duhur, pavarësisht sa jopopullor mund të jeni kur të ktheheni në punë ose shtëpinë tuaj.’ Duke vepruar kështu, ‘mund të tregoni bota që këtu në New York, këtu në Shtetet e Bashkuara, ne nuk do të lejojmë që forcat e jashtme të diktojnë ‘. Rotunno gjithashtu pohoi se prokurorët kishin krijuar një ‘univers alternative’ ku gratë nuk janë përgjegjëse për partitë ku marrin pjesë, burrat me të cilët flirtojnë, zgjedhjet që ata bëjnë për të vazhduar më tej karrierën e tyre, ftesat e dhomave të hotelit dhe biletat e aeroplanit që ata pranojnë ‘. “Në këtë skenar, njeriu i fuqishëm është zuzar dhe ai është aq i fuqishëm dhe i madh sa asnjë grua nuk do të dëshironte të flinte me të.”

90 gra, përfshirë yje si Gwyneth Paltrow, Paz de la Huerta, Cara Delevingne dhe Lupita Nyong’o, kanë bërë akuza kundër Weinstein.

Një prej akuzuesve, 34 vjeç, tha për takimin e saj me Weinstein në një suitë hoteli në vitin 2013, duke pretenduar se ai e ‘rrëmbeu’ atë: “Unë isha si,” Woah woah woah. Unë ju thashë që nuk isha seksuale dhe nuk ju njoh ”, të gjitha këto gjëra duke u përpjekur ta qetësoni.

‘Herën e parë që e pashë lakuriq, mendova se ai ishte deformuar ose interseksual. ‘Nuk e dija nëse ai ishte një viktimë e djegur, por do të kishte kuptim. Ai nuk ka testikuj dhe duket sikur ka një vaginë. Ai ka një penis. ”Ajo gjithashtu pohoi:‘ Ai gjithashtu më vuri veshin një herë. Ishte sikur u hoqa poshtë pasi i shërbeva një qëllimi. ”Përveç dy grave që akuzuan Weinstein për përdhunim, një numër i dëshmitarëve të” aktorit të keq “dëshmuan për të forcuar çështjen e prokurorisë. Aktorja Annabella Sciorra doli në qëndrim dhe pretendoi se Weinstein mbërthente duart pas kokës dhe dhunoi dhunshëm ’25 vjet më parë.

Ylli i Sopranos tha: “Ai kishte marrëdhënie seksuale me mua ndërsa përpiqesha të luftoja, por unë nuk mund të luftoja më sepse ai i kishte të mbyllur duart”. “Ishte po aq e neveritshme sa trupi im filloi të dridhej në një mënyrë që ishte shumë pazakontë. Ishte si një kapje ose diçka … Ai ishte i frikshëm. ‘Nuk jam i sigurt nëse kam rënë në gjumë ose kam fjetur apo nxirë jashtë, por u zgjova në dysheme me natën time të natës dhe nuk e di nëse kishte ndodhur diçka tjetër”.

Një dëshmitar pretendoi se ajo ishte përdhunuar nga Weinstein në apartamentin e tij në 2005, një tjetër që ishte gropuar në një banjë hoteli në vitin 2013. Mbrojtja u përpoq të diskreditojë dy akuzuesit kryesorë gjatë gjithë gjyqit, duke theksuar se viktima e supozuar e përdhunimit mbante një lidhje me Weinstein dhe shkëmbyen email miqësorë me mogul. Ky gjyq erdhi mbi dy vjet pasi New York Times publikoi një ekspozitë të detajuar dekada të akuzave për ngacmim seksual dhe sjellje të keqe ndaj Weinstein, përfshirë akuzat nga Rose McGowan dhe Ashley Judd. Që atëherë, mbi 90 gra, përfshirë yje si Gwyneth Paltrow, Paz de la Huerta, Cara Delevingne dhe Lupita Nyong’o, kanë bërë akuza kundër Weinsteinit./Indeksonline/

Mos i humb