20:27 / E Mërkurë, 15 Mars 2023 / AR

Hiqni këto 7 zakone mëngjesi nëse doni të humbni peshë…

Mëngjesi përcakton humorin për pjesën tjetër të ditës duke përfshirë edhe vaktet e dietës.Ritualet tona të mëngjesit përcaktojnë nëse do të hamë një drekë të madhe apo të vogël, nëse trupi do të përdorë të gjitha kaloritë ose do t’i ruajë ato “vetëm për raste të veçanta”.Ne kemi gjetur prova shkencore se ekziston një lidhje mes zakoneve tona dhe rrezikut të provokimit të një zhbalancimi në trup që shkakton shtim në peshë.

REFUZOJMË TË HAMË NJË MËNGJES TË BOLLSHËM

Koha kur hamë është shumë më e rëndësishme sesa ajo që hamë. Shkencëtarët nga Universiteti i Tel Avivit dëshmuan se një dietë me një mëngjes të bollshëm dhe një darkë të lehtë është shumë më efektive kur bëhet fjalë për mbajtjen e peshës në krahasim me një dietë të bazuar në ushqim të shpeshtë dhe të lehtë.Dhe kjo ndodh sepse shpejtësia e metabolizmit është e ndryshme në kohë të ndryshme të ditës. Konkluzioni kryesor në të cilin arritën shkencëtarët është se nuk duhet të kurrsesi ta refuzoni një mëngjes të lartë në kalori. Dreka juaj duhet të jetë e mesme dhe darkë juaj duhet të jetë e lehtë.

NUK BËJMË ECJE NËN DRITËN E DIELLIT

Drita e diellit që ta themi troç dhe fjalë për fjalë: djeg dhjamin. Të paktën, indet e bardha të yndyrës. Hulumtuesit në Universitetin e Albertas në Edmonton të Kanadasë zhvilluan një eksperiment dhe provuan se lipidet zvogëlohen në madhësi kur ekspozohen ndaj rrezeve të diellit.Ky zbulim shpjegon pjesërisht arsyen përse njerëzit fitojnë peshë gjatë dimrit kur ka mungesë të dritës së diellit. Mbani në mendje se shpenzimi i sa më shumë kohe në diell nuk është një ide e mirë dhe gjithmonë sigurohuni që të lyheni me krem dielli.

HARROJMË TË PIJMË NJË GOTË UJË PAS ZGJIMIT

Trupi i një personi të rritur, sipas shkencëtarëve, përbëhet nga 55% deri në 60% ujë, kështu që duke pirë një gotë uji pas zgjimit bëni gjënë e duhur. Uji përshpejton metabolizmin, i cili zvogëlon rrezikun e dhjamosjes. Gjithashtu ndihmon trupin të heqë qafe toksina. Autori i artikujve mbi produktivitetin, Chris Bailey, e bëri atë si një eksperiment live, ai e filloi mëngjesin e tij me një gotë ujë dhe arriti të zvogëlojë yndyrën e trupit nga 17% në 10%.

NUK USHTROHEMI

Përveç avantazheve të dukshme të djegies së kalorive dhe rritjes së ritmit të metabolizmit tuaj, ushtrimet në mëngjes mund t’ju ndihmojnë të ulni oreksin tuaj!Gjatë një eksperimenti, studiuesit e udhëhequr nga Dr Emma Stevenson dhe Ph.D. studentja Javier Gonzalez zbuloi se njerëzit që janë mësuar të bëjnë stërvitje para mëngjesit hanë më pak ushqim gjatë gjithë ditës.Shpjegimi është ndoshta në efektin “zgjues” të ushtrimeve. Duke ngrënë, njerëzit që nuk ushtrojnë në mëngjes përpiqen të lehtësojnë stresin e zgjimit. Gjithashtu, ata zbuluan se ushtrimi ndërsa jeni ende i uritur është 20% më efikas në drejtim të humbjes së peshës sesa ushtrimi gjatë ditës.

I RUAJMË ËMBËLSIRAT PËR DREKË OSE DARKË

Nëse nuk mund t’i rezistosh ngrënies së ushqimeve të ëmbla apo të pjekura, bëjeni këtë në pjesën e parë të ditës. Ky është një konkluzion tjetër i studiuesve nga Universiteti i Tel Aviv. Një ëmbëlsirë e ngrënë në mëngjes do të shtojë më pak cm në belin tuaj sesa e njëjta e ngrënë në mbrëmje.

I LEXOJMË LAJMET NË MËNGJES

Frika dhe acarimi i shkaktuar nga moria e lajmeve në mëngjes në të vërtetë mund të ketë një ndikim negativ në shëndetin tuaj. Kjo është veçanërisht e vërtetë nëse vuani nga një mungesë kronike e gjumit. Kjo është për shkak se stresi afatgjatë shkakton qelizat burimore të kthehen në qeliza yndyrore.Studiuesit e udhëhequr nga Mary Teruel, asistent profesoreshë e kimisë dhe biologjisë së sistemeve në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit të Stanfordit në Kaliforni, shpjeguan se si funksionon kjo. Stresi e detyron trupin për të prodhuar hormone që ndihmojnë trupin të përshtatet në një mjedis të ri.Nëse stresi është afatshkurtër, qelizat e reja të yndyrës nuk formohen. Nëse stresi është afatgjatë, fillon mekanizmi i “kursimit të kalorive”. Dhe edhe nëse fillojmë të hajmë më pak, nuk do të jemi në gjendje të humbim peshën deri sa të përfundojë situata stresuese.

E NËNVLERËSOJMË NDIHMËN E KAFSHËVE TONA SHTËPIAKE TONA

Një qen mund të bëhet një shok i mirë gjatë një vrapimi dhe një mace mund të bëjë shtrirje ose yoga shumë më relaksuese dhe të kënaqshme.Rezultatet e një studimi kanë treguar se është më e lehtë për pronarët e kafshëve të kontrollojnë peshën e tyre.Përveç kësaj, komunikimi me një kafshë shtëpiake dhe kujdesi për të mund të ju japin emocione pozitive që zvogëlojnë nivelin e stresit, që në mungesë të tyre do të kishit më shumë gjasa të qetësoheshit me një kifle ose disa biskota me çokollatë.