16:45 / E Martë, 26 Janar 2021 / A K

Holanda e tronditur nga nata e tretë e trazirave, kundërshtojnë shtetrrethimin

Një natë e tretë e trazirave ka tronditur Holandën ndërsa protestuesit u përhapën nëpër qytete dhe përreth vendit pasi qeveria futi një shtetrrethim natën, shkruan The Guardian.

Më shumë se 180 njerëz u arrestuan të hënën në Amsterdam dhe Roterdam, ku dyqanet u vandalizuan dhe u plaçkitën. Kurse kryetari i bashkisë, Ahmed Aboutaleb, lëshoi ​​një dekret emergjence duke i dhënë policisë kompetenca më të gjera arrestimi, transmeton IndeksOnline.

“Këta njerëz janë hajdutë të paturpshëm, nuk mund të them ndryshe,” tha Aboutaleb. Por telashet u ndezën edhe në qendra më të vogla në të gjithë vendin si Den Bosch, Zwolle, Amersfoort, Alkmaar, Hoorn, Gouda – ku u vunë flakën disa makinave – dhe Haarlem, ku policia u sulmua me gurë.

Zyrtarët thanë se protestuesit, të cilët thuhet se përdorën aplikacione të mediave sociale për t’u organizuar, ishin shumicë adoleshentë. Ekspertët vunë në pikëpyetje shkallën në të cilën ishin të motivuar nga kundërshtimi i ndalimit të lëvizjes nga ora 21:00, vendim ky i cili hyri në fuqi të shtunën.

Policia tha se 300 persona u arrestuan të shtunën dhe të dielën pasi të rinjtë hodhën gurë dhe në një rast thika te oficerët, sulmuan një spital dhe dogjën një stacion testimi për Covid. Më shumë se 5,700 gjoba u lëshuan për thyerjen e rregullave.

Baret dhe restorantet janë mbyllur në Holandë që nga tetori, e shkollat ​​dhe dyqanet jo-thelbësore në mes të dhjetorit. Numrat e infeksionit po bien, por autoritetet kanë frikë nga përhapja e mundshme më e shpejtë e variantit të virusit në Mbretërinë e Bashkuar./IndeksOnline/