15:56 / E Shtunë, 04 Maj 2019 / indeksADMonline

Hoxhaj fton shqiptarët të votojnë në zgjedhjet presidenciale të Maqedonisë së Veriut

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka ftuar qytetarët e Maqedonisë së Veriut të dalin dhe të votojnë nesër për alternativën që avancon edhe më tej të drejtat e shqiptarëve.

Përmes një statusi në Facebook, Hoxhaj tha se nesër Maqedonia e Veriut ndodhet përpara një testi të madh, nëse do të rreshtohet drejt integrimeve euro-atlantike apo do të bëj hapa prapa.

Më poshtë statusi i tij i plotë:

Në zgjedhjet e nesërme presidenciale, Maqedonia e Veriut ndodhet përpara një testi të madh, nëse do të rreshtohet drejt integrimeve euro-atlantike apo do të bëj hapa prapa. Shqiptarët në këtë shtet, janë para një vendimi edhe më kritik jo vetëm për shtetin por të ardhmen e tërë shqiptarëve në rajon. Prandaj shfrytëzoj mundësinë t’i ftoj bashkëkombasit të dalin dhe votojnë për alternativën që avancon edhe më tej të drejtat e shqiptarëve dhe integron Maqedoninë e Veriut në BE dhe NATO. Mos rrini nëpër shtëpi por bëhuni përcaktues. Aleatët do ta vlerësojnë drejt votën shqiptare. /Indeksonline/