14:12 / E Premte, 06 Tetor 2017 / indeksADMonline

Huawei me detaje të reja rreth Mate 10 – bateri me 4.000mAh

Huawei ka lëshuar disa detaje për Mate 10 në llogarinë e tyre të Twitter, por ka ende gjëra të paqarta. Lidhur me baterinë nuk ka asgjë të paqartë – pajisja e re e Huawei do të ketë një bateri prej 4.000mAh.

Nëse e bëjmë listën e konkurrentëve kryesorë – Galaxy Note8 – 3,300mAh. iPhone X – shpejtësi e dyfishtë, 2,716mAh. LG V30 – 3,300mAh përsëri. Pixel 2 XL – pak më mirë, 3.520mAh. Xperia XZ Premium – 3,230mAh. Mi Mix 2 – 3,400mAh.

Ne mund të vazhdojmë, por e vërteta e thjeshtë është kjo – shumë pak telefona, madje edhe ato të mëdha, shkojnë mbi bateritë 3,500mAh. Pra, Mate 10 i ri me baterinë e tij të madhe dhe një procesor 10nm duhet të ketë performancë të shkëlqyer.

Poashtu, Huawei paraqiti një markë tregtare të U-së. Ka spekulime se ky është asistent i ri digjital, pasi aplikacioni për markën tregtare thotë: “Softuerë dhe aplikacion mobil për menaxhimin e pajisjeve të mençura në shtëpi”.

Logoja është e dyfishtë, megjithëse ne shpresojmë që asistenti të ketë një emër tjetër – si Alexa dhe Echo të Amazon. “Hej, U” do të jetë një mënyrë e vështirë për t’iu drejtuar asistentit.