15:35 / E Diele, 29 Prill 2018 / indeksADMonline

Hudhra mund të zvogëlojë disa lloje të kancereve, sipas studimit më të ri!

Hulumtuesit e shumtë ende debatojnë rreth mënyrës më të mirë për përgatiten e hudhrave.

Hudhra është konsideruar shumë si një përbërës për rritjen e shëndetit për një kohë shumë të gjatë, që përdoret për të trajtuar sëmundjet njerëzore për mijëra vjet.

Sidoqoftë, mënyra se si hudhra përfiton trupin ka hutuar së fundi studiuesit.

Në një studim të fundit të botuar nga shkencëtarët e Universitetit Nottingham, hulumtuesit kanë arritur në përfundime se hudhra në fakt mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të llojeve të caktuara të kancerit,sëmundjeve kardiovaskulare dhe diabetit të tipit dy, transmeton Indeksonline.

Për më tepër, mënyra në të cilën përgatitet hudhra mund të ketë një efekt pozitiv në aftësinë e llambës për të përfituar shëndetin tuaj.

Megjithatë, shkencëtarët nuk kanë qenë në gjendje të përcaktojnë se cila metodë e përgatitjes është më e efektshme.

Hudhra prodhon një shumëllojshmëri të përbërjeve të squfurit kur është e përgatitur, nëse është e copëtuar, e fermentuar në alkool ose e shtypur në vaj.

Sipas studiuesve, këto përbërje squfuri mund të ndikojnë në ‘molekulat e snjalizimit të gaztë’ të tilla si oksid nitrik dhe sulfur hidrogjeni që prodhon natyrshëm në trupin e njeriut./Indeksonline/