08:17 / E Diele, 23 Shtator 2018

Humbja e peshës përmes uthullës së mollës!

Uthulla e mollës është një uthull natyrale e bërë nga molla, që është përdorur si tonik i shëndetit për shekuj me radhë. Tashmë është zbuluar se pirja e lëngjeve çdo ditë mund t’ju ndihmojë të humbni tetë paund në vetëm një javë.

Uthulla e mollës është përdorur për gatim dhe për të trajtuar sëmundjet për mijëra vjet.

Duke u larguar nga ushqimi i aromatizuar, lëngu tani po përdoret si metodë për humbjen e peshës, me studime që tregojnë se sa efektive mund të jetë.

Por, sa duhet të pini uthull mish molli dhe si duhet ta pini?

Sipas Healthline.com, sasia optimale e uthullit të mollës për të konsumuar çdo ditë është një ose dy lugë (15-30ml).

Është e mirë për të përhapur sasinë në dy-tre doza në ditë dhe është e mirë për të konsumuar para ngrënies.

Uthull mish molle ndihmon përshpejtimin e humbjes së peshës në shumë mënyra, një që është se ajo përshpejton metabolizmin.

Një studim i kohëve të fundit tregoi se pirja e uthullit të mollës rrit djegien e yndyrës dhe zvogëlon prodhimin e yndyrës dhe sheqerit në mëlçi.

Uthulla gjithashtu djeg yndyrën duke rritur sasinë e trupit të gjeneve të djegies së dhjamit dhe shtyp dëshirën.