09:26 / E Premte, 09 Gusht 2019

I vdiq vajza nga proteinat, nëna kërkon rregulla më strikte për shtojcat e fitnesit

Një nënë ka folur për rreziqet e mundshme të shtojcave në stërvitje dhe nevojën për rregullore për produkte të tilla pasi vajza e saj vdiq nga konsumimi i shumë proteinave nga tronditjet shëndetësore.

Meegan Hefford, 25 vjeç, vdiç pas komplikimeve në tru më 22 qershor 2017, tre ditë pasi u gjet pa vetëdije në banesën e saj në Mandurah, në Australinë Perëndimore.

Sipas nënës së saj, Michelle White, nëna e dy fëmijëve ishte fiksuar me fizikun e saj dhe po punonte si rezultat i depresionit pas lindjes që ajo përjetoi pas lindjes së fëmijës së saj të parë.

Hefford kishte qenë në procesin e trajnimit për një konkurs të bodybuilding kur ajo vdiq.

Sidoqoftë, 25-vjeçarja nuk e kishte ditur që ajo kishte çrregullim të ciklit ure, një gjendje gjenetike që e bën të vështirë për trupin të zbërthejë proteina dhe përfundimisht shkakton një ndërtim të amoniakut në rrjedhën e gjakut.

“Ishte një gjendje gjenetike që e bëri të vështirë për trupin të hiqte mbeturinat e dëmshme të nga tretja e proteinave që gjenden në shkundjet që ajo konsumonte çdo ditë,” tha White për The Mirror.

“Ishte një vrasës i heshtur dhe lëkundjet e pafundme të proteinave dhe dieta e rrezikshme ishin rënia e Meegan.”

Sipas White, përveç një regjimi intensiv stërvitje, vajza e saj po ndiqte një plan diete të krijuar për të nga një trajner personal i cili ishte i mbushur me proteina dhe merrte shtesa proteinike përveç lëkundjes së saj të përditshme të proteinave.

Tani, dy vjet pas vdekjes së papritur të vajzës së saj ndryshe të shëndetshme, organet e së cilës iu dhuruan katër personave në nevojë, White po kërkon që industria e shëndetësisë të marrë masat e duhura kur bëhet fjalë për shitje dhe rekomandim të shtesave dhe dietave.

“Unë dua që industria e shëndetit të zbatojë rregullore mbi shitjen e pluhurit proteinik dhe shtojcave,” tha White. “Vetëm nutricionistët e certifikuar duhet të ofrojnë këshilla për dietat dhe unë i nxis njerëzit të marrin kontrolle mjekësore para se të ndryshojnë në mënyrë drastike marrjen e ushqimit.”

Në fillim të këtij viti, një hetim për substanca ndërtuese të trupit të nisura nga Ministria e Shëndetësisë në Australi arriti në përfundimin se “nëse shtesat sportive të ndaluara do të monitoroheshin më rreptësisht,” Hefford mund të ketë mbijetuar, raporton The Mirror.

Në çertifikatën e vdekjes së Hefford-it, ajo rendit çrregullimin e ciklit ure dhe “marrjen e shtesave të trupit” si dy shkaqet e vdekjes.

Sipas Shkollës Mjekësore të Harvardit, pluhurat e proteinave mund të vijnë me rreziqe të mundshme shëndetësore, përfshirë konsumin e përbërësve jo-FDA të aprovuar, stresin tretës dhe konsum të lartë të sheqerit./Indeksonline/