16:53 / E Shtunë, 11 Korrik 2020

IKShPK: Bartja e maskave shpëton jetë!

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka bërë publike një fotografi iluestruse se cili është efekti i përdorimit të maskës në kohë pandemie, shkruan IndeksOnline.

Përmes fotografisë sqarohet se sëmundja ngjitëse Covid-19 bartet shumë lehtë nëse asnjë nga personat nuk bartin maskë.

Ndërsa nëse persona kanë maskën e vendosur mundësia e shpërndarjes së sëmundjes është shumë e vogël.

Ndryshe, gjatë ditës së sotme është paralajmëruar shpallja e gjendjes së jashtëzakonshme në Kosovë për shkak të numrit të rritjes së të infektuarve dhe mos kujdesit së qytetarëve për bartjen e maskës./IndeksOnline/

Mos i humb