10:49 / E Premte, 24 Maj 2019 / indeksADMonline

Imazhet mahnitëse të qindra alpinistëve duke u ngjitur në majën më lartë Everest

Këto imazhe mahnitëse tregojnë qindra alpinistë të guximshëm që mësynë majën me të lartë Everest.

Duke rrezikuar ngrirjen, madje edhe vdekjen, alpinistët prisnin në radhë të ngarkuar me çanta duke u ngjitur në maje të Everestit, shkruan Daily Mail, transmeton Indeksonline.

Që kur Edmund Hillary dhe sherpa Tenzing Norgay bënë kthimin e parë në vitin 1953, rreth 4000 njerëz kanë arritur në majën e Everestit.

Ndër ata që arritën këtë javë ishin alpinistja e Afrikës së Jugut, Saray Khumalo, e cila u bë gruaja e parë e afrikane që arriti një sukses të tillë./Indeksonline/