17:58 / E Enjte, 18 Janar 2018 / indeksADMonline

Instagram mundëson diçka të re, kjo është mënyra e përdorimit

Instagram tani e ka mundësuar statusin e aktivitetit në mesazhet direkte, kjo do të thotë që pothuajse të gjithë miqtë tuaj do të jenë në gjendje të shohin kur ka qenë hera e fundit që ju e keni përdorur në mënyrë aktive aplikacionin.

Ky tipar u zhvillua si pjesë e përditësimeve më të fundit për Android dhe iOS, kështu të paktën e dini se të gjithë po e marrin të njëjtën marrëveshje.

Në rast se po pyesni se si duket kjo, Instagram tani në një linjë nën emrin e përdoruesit e tregon se kur ka qenë hera e fundit që një përdorues ishte aktiv në platformën e tij. Statusi i aktivitetit aktualisht është i dukshëm vetëm në mesazhet direkte.

Ndërsa disa mund ta shohin këtë ndryshim pak të bezdisshëm, nuk është e befasi të shihet në aplikacionet kryesore. Në të vërtetë, Facebook integroi të njëjtën veçori në Messenger vite më parë.

Gjëja më e mirë për këtë risi është se Instagrami u ka dhënë përdoruesve mundësinë për të përjashtuar mundësinë që statusi i tyre i aktivitetit të jetë i dukshëm për të gjithë. Ja se si mund ta bëni këtë:

– Hapni aplikacionin dhe shkoni te Settings.

– Lëvizni poshtë derisa të shihni opsionin e ri të ‘Show Activity Status’.

– Klikoni opsionin ‘off’.

Dalja nga statusi i aktivitetit do të thotë që ju nuk do të jeni në gjendje të shihni edhe aktivitetin e fundit të të tjerëve.