21:00 / E Diele, 28 Nëntor 2021 / AD

Izraeli do ta organizojë “Miss Universe 2021”, pavarësisht variantit të ri të COVID-it

Izraeli do të presë konkursin e bukurisë Miss Universe në resortin Eilat të Detit të Kuq më 12 dhjetor, pavarësisht vendosjes së kufizimeve të udhëtimit në përpjekje për të shmangur variantin Omicron të koronavirusit, tha të dielën Ministri i Turizmit, Yoel Razvozov.

Të shtunën, Izraeli njoftoi se i ndalon të huajt të hyjnë në vend, por Razvozov të dielën u tha gazetarëve se për pjesëmarrësit në konkursin Miss Universe do të bëhet përjashtim ndërsa ndoshta do t’i nënshtroheshin testit PCR çdo 48 orë dhe masave të tjera paraprake.

“Kjo është një ngjarje që do të transmetohet në 174 vende, një ngjarje shumë e rëndësishme, një ngjarje për të cilën Eilat gjithashtu ka shumë nevojë”, tha ai përpara mbledhjes javore të kabinetit të së dielës, shkruan Reuters.

“Ne do të dimë se si ta menaxhojmë këtë ngjarje. Pra, duke përdorur komitetin e heqjes dorë, do të kemi ngjarje të tilla, për të cilat vendi tashmë është angazhuar dhe nuk mund t’i anulojë”, ka shtuar ai, përcjell Klankosova.tv

Në komentet televizive në mbledhjen e kabinetit, kryeministri Naftali Bennett tha se Izraeli duhet të shtrëngojë kufijtë e tij për ta mbajtur vendin të hapur nga brenda.

Izraeli do të jetë në gjendje të presë konkursin për herë të parë muajin e ardhshëm, pasi rastet e koronavirusit në vend kanë mbetur relativisht të ulëta me të paktën një variant Omicron të zbuluar.

Miss Universe aktuale, Andrea Meza nga Meksika, tha gjatë vizitës së saj në Jerusalem në fillim të këtij muaji se ishte një nga momentet kryesore të kohës së saj si Miss Universe.