08:03 / E Hënë, 04 Dhjetor 2023 / L K

Izraeli pretendon se ka vrarë komandantin e Hamasit

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) kanë pretenduar se kanë vrarë një komandant të Hamasit në një sulm ajror. 

Haitham Khuwajari ishte komandanti i batalionit Shati të Hamasit dhe militantët kryen sulmet e 7 tetorit nën komandën e tij, sipas IDF, shkruan Al Jazeera.

Ai gjithashtu “siguroi aktivitetin terrorist të Hamasit në spitalin Shifa” dhe ishte në krye të forcave që luftonin kundër ushtarëve të IDF në zonën e Shatit./abcnews.al

“Ai ishte gjithashtu përgjegjës për kryerjen e akteve të shumta terrori kundër izraelitëve,” tha IDF në një deklaratë.