13:26 / E Shtunë, 05 Maj 2018 / indeksADMonline

Ja kur do nis NASA misionin në Mars  

Të shtunën, NASA do të nisë misionin e saj në Mars.

Nëse gjithçka shkon sipas planit, anija kozmike e projektuar për të parë nën sipërfaqen e Marsit, do të fillojë fluturimin në planetin e kuq nga Baza e Forcave Ajrore Vandenberg në Kaliforni.

NAS do të transmetoj direkt nisjen e InSight duke filluar nga ora 6.30 në mëngjes.

Pas mbërritjes anija do të zbres në botën e kuqe dhe do të fillojë të mbledh të dhënat, me fokus të veçantë tërmetet, ku do të bëjë fotografi sa herë që ndodh një i tillë.

E gjithë kjo po  bëhet më qëllim nga shkencëtarët në Tokë për të mësuar më shumë rreth funksionimit të Marsit si planet për jetesë./Indeksonline/