17:15 / E Enjte, 25 Janar 2018 / indeksADMonline

Ja si ndikojnë telefonat e mençur negativisht në sjelljen tuaj

Problemi i shikimit të pajisjeve tona pa ndërprerje është si social ashtu edhe fiziologjik.

Kur ne ulim qafën tonë tek teksti ose kontrollojmë Facebook, tërheqja gravitacionale në kokë dhe stresi në qafën tonë rritet.

Kjo pozitë e përbashkët, çon në problem të kurbës së shpinës së qafës së mitrës.

“Qafa e teksteve” po bëhet një çështje mjekësore, nga e cila vuajnë nga njerëz të panumërt, Dhe mënyra sesi i ulim kokat tona ka edhe rreziqe të tjera shëndetësore”, shkruan The Spine Journal.

Qëndrimi është provuar të ndikojë në gjendjen shpirtërore, sjelljen dhe kujtesën, dhe shpeshtësia e tij mund të na bëjë të depresuar.

Sipas Qendrës Kombëtare për Informacionin Bioteknologjik, mënyra se si qëndrojmë ndikon nga sasia e energjisë që kemi në kockë dhe zhvillim të muskujve, madje edhe sasia e oksigjenit që mund të marrim në mushkëritë tona./Indeksonline/