09:31 / E Mërkurë, 17 Tetor 2018 / indeksADMonline

Kanadaja legalizon marihuanën rekreative

Kanadaja do të fillojë shitjen e marihuanës e në mesnatën e së mërkurës.

Kështu, duke u bërë vend i dytë që legalizohet shitja haptas e marihuanës, shkruan Daily Mail, transmeton Indeksonline.

Të paktën 111 dyqane të avullit ligjor po planifikojnë të hapen në të gjithë vendin në ditën e pare. Qindra të tjerë pritet të hapen gjatë vitit të ardhshëm.

Qeveria e kryeministrit kanadez Justin Trudeau ka shpenzuar rreth dy vjet planifikim për legalizimin, të nxitur nga një dëshirë për të sjellë tregtarët jashtë tregut të zi dhe në një sistem të rregulluar.

Tom Clarke do të jetë ndër të parët që do të shesë ligjërisht marihuanën rekreative kur dyqani i tij të hapet në Newfoundland. Ai ka qenë duke marihuanë për 30 vjet./Indeksonline/