18:50 / E Shtunë, 10 Nëntor 2018 / indeksADMonline

Kandidati që pritet ta zëvendësojë Merkel vjen me një propozim interesant

Friedrich Merz është njëri nga kandidatët që pritet të zëvendësoj Angela Merkel në krye të partisë CDU.

Ende pa u zgjedhur mirë kryetar i partisë, ai ka filluar të mendojë për postin e kancelarit, transmeton Indeksonline.

Ai ka propozuar që të ketë limit se sa vite mund të qëndroj dikush në pozitën e kancelarit.

“Në pikëpamjen time, një njeri nuk duhet të ketë më shumë se dy kandidatura pasi që detyrat dhe përgjegjsitë e kancelarit kërkojnë shumë energji” u shprehë Merz.

Kryetarja e partisë së Merz, Angela Merkel është në pozitën e kancelarës që nga viti 2005./Indeksonline/