20:45 / E Diele, 09 Gusht 2020

Kantoni i Cyrihut mbledh të dhënat e atyre që fluturojnë në vendet me rrezikshmëri të Covid-19

Është bërë e ditur se policia kantonale e Cyrihut dërgon të dhëna për pasagjerët për personat që fluturojnë në aeroportin e Cyrihut nga vendet në “listën e rrezikut” të koronavirusit të Zvicrës në disa kantone të tjera, është zbuluar.

Kantoni Cyrih ka mbledhur të dhënat nga linjat ajrore që nga e Mërkura në mënyrë që të kontrollojë se njerëzit po respektojnë rregullat e karantinës 10-ditore.

Që nga 6 korriku, kushdo që hyn në Zvicër nga një vend ose zonë me një rrezik të shtuar infeksioni duhet të kalojë dhjetë ditë në karantinë vullnetare dhe të raportojë mbërritjen e tyre në autoritetin përkatës kantonal brenda dy ditësh. Lista e 46 vendeve mund të gjendet këtu. Të Mërkurën Spanja kontinentale u shtua në listë, shkruan swiissinfo.ch.

Kushdo që nuk zbaton këtë detyrim për të raportuar rrezikon gjobë deri në 10,000 CHF. Në rast të shkeljes nga pakujdesia, gjoba maksimale është 5,000 CHF, përcjell albinfo.ch.

Zëdhënësi i policisë kantonale të Cyrihut, Werner Schaub konfirmoi për agjencinë e lajmeve Keystone-SDA një raport në gazetën Tages-Anzeiger i cili deklaroi se të dhënat kishin shkuar në kantonet Bernë dhe Aargau që nga e Premtja.

Nga ana tjetër edhe kantoni Thurgau gjithashtu ka shprehur një interes për të dhënat. Një zyrtar i qeverisë kantonale i tha Keystone-SDA se numri i njerëzve që kishin nevojë të kalonin në karantinë ishte dyfishuar çdo javë gjatë pushimeve të verës.

Drejtori i sigurimit të kantonit të Cyrihut, Mario Fehr tha të mërkurën se kantoni do të mblidhte të dhënat dhe se ishte i gatshëm t’i dorëzonte ato në kantone të tjera. Fehr tha se ai mori vendimin në mënyrë të pavarur për shkak se duhej të priste shumë kohë që qeveria federale të organizojë të dhënat.

Deri të Mërkurën, 8.600 udhëtarët kishin mbërritur në Cyrih nga vendet me rrezik nga të cilët 15% jetonin në kanton, thanë zyrtarët.

Gjithashtu u zbulua të Premten që Sllovenia e kishte vendosur Zvicrën në listën e saj të verdhë, që do të thotë një karantinë e detyrueshme prej 14 ditësh për të gjithë ata që hyjnë nga Zvicra, përveç nëse ata ishin shtetas sllovenë ose banorë të përhershëm.

Norvegjia gjithashtu e vendosi Zvicrën – si dhe Francën dhe Republikën Czecheke – në listën e saj të kuqe të vendeve karantinë të enjten për shkak të rritjes së numrit të rasteve të koronavirusit në ato vende, tha instituti i shëndetit publik.