13:15 / E Martë, 17 Prill 2018

KardiologA�t paralajmA�rojnA�: Deri nA� 6 filxhan kafe nA� ditA�, janA� tA� sigurta

Duke pirA� tre filxhan kafe nA� ditA� nuk dA�mton zemrA�n tuaj dhe madje mund tA� zvogA�lojA� rreziqet qA� ndikojnA� nA� zhvillimin jonormal tA� ritmit, sugjeron njA� hulumtim i ri.

MjekA�t kanA� paralajmA�ruar shumA� kohA� mA� parA� se konsumi i kafes mund tA� jetA� i rrezikshA�m pA�r ata me zemA�r tepA�r tA� tensionuar, duke i bA�rA� ato tA� pompojnA� mA� fort.

Por studimi i ri i Kolegjit Amerikan tA� KardiologjisA� zbuloi se tre filxhan nA� ditA� mund tA� ulin rreziqet e palpitimit me 13 pA�r qind, duke zvogA�luar kA�shtu rrezikun e njA� sulmi nA� zemA�r- por pijet energjetike me kafeinA� ende paraqesin rrezik, transmeton Indeksonline.

Studimi i kryer nA� mA� shumA� se 340 mijA� njerA�zve zbuloi se A�aji dhe kafeja mund tA� mbrojnA� nga A�rregullimet e zakonshme tA� ritmit tA� zemrA�s.

KA�ta janA� antioksidantA� tA� shA�ndetshA�m nA� kafeinA�, thotA� kardiologu Peter Kistler./Indeksonline/