23:46 / E Mërkurë, 11 Mars 2020 / indeksADMonline

Keni mungesë të vitaminës D? Këto janë shenjat që ju vënë në dijeni

Këto janë shenjat e mungesës së vitaminës D:

1.Dobësimi i muskujve dhe kockave

Nëse filloni të ndjeni më pak forcë, dobësi në dhëmbët dhe kockat, mund të keni mangësi të vitaminës D.

2.Ankthi dhe depresioni i vazhdueshëm

Studimet kanë treguar që gratë me nivele të ulëta të vitaminës D kanë tendencë të depresionohen ose të përballen me gjendje trishtimi të thellë.

3.Ndjeshmëria kronike e trupit

Personat që vuajnë nga dhimbje kronike pa ndonjë shkak të dukshëm mund të kenë mangësi në vitaminën D.

4.Cilësia e shëndetit oral

Frekuenca e shpeshtë e gingivitit, gjakderdhjes, grumbullimit të pllakave dhe dhëmbëve të dobësuar mund të tregojnë nivele të ulëta të vitaminës D.

5.Rritja e presionit të gjakut

Vitamina ndihmon shëndetin e zemrës duke stimuluar qarkullimin e gjakut, kur ka mungesë të saj, presioni i gjakut ka tendencë të rritet.

6.Lodhje

Kur nuk keni nivele adekuate të vitaminës D, trupi juaj mund të ketë energji të ulët, duke rezultuar në lodhje dhe përgjumje.

7.Luhatjet e papritura të humorit

Vitamina D ndikon në prodhimin e serotoninës.Serotonina është një transmetues neuronesh përgjegjës për të mbajtur gjendjen tonë të ekuilibruar.

8.Ulja e qëndrueshmërisë tek atletët

Të gjitha ndryshimet e përmendura këtu kanë një ndikim shumë të fortë në jetën e atletëve, të cilët ndiejnë një humbje të madhe të disponimit të tyre, sepse mungesa e vitaminës D jo vetëm që ul nivelin e energjisë, por edhe dobëson muskujt.

9.Obeziteti

Nëse jeni mbipeshë, keni nevojë për më shumë vitaminë D. vershtë verifikuar që kjo vitaminë është e tretshme në yndyrë, domethënë që qelizat yndyrore mbajnë vitaminën D. Kështu që ata me paund të tepërt kanë nevojë për një nxitje të kësaj lëndë ushqyese.

10.Sëmundjet e zorrëve

Hulumtimet kanë treguar që njerëzit që kanë çrregullime të zorrëve, të tilla si sëmundja e Crohn, koliti, alergjia e glutenit ose zorrë e irritueshme, kanë nivele më të ulëta të vitaminës D.

11.Djersitje

Një nga simptomat më të zakonshme të mungesës së vitaminës D është djersitja e tepërt në kokë.

12.Intensifikimi i alergjive

Njerëzit alergjikë kanë gjendjen më të keqe kur privohen nga vitamina D.