16:47 / E Diele, 28 Qershor 2020 / indeksADMonline

Keni nevojë të bini në peshë? Një program detoksifikues për 24 orë

Çdo moment i vitit mund të jetë i duhuri për të zbatuar një program detox i cili ndihmon për të detoksifikuar trupin, për të eliminuar toksinat dhe mbeturinat, të përgatisë trupin më mirë për të përballuar më mirë ardhjen e një sezoni të ri. Jo gjithmonë është e nevojshme të filloni një program afatgjatë (i cili nuk rekomandohet në mënyrë që të mos rrezikoni mangësi në ushqyerje) kështu që edhe një javë ‘me kapacitet të plotë’ ose disa ditë mund të jenë të mjaftueshme për të ripastruar organizmin dhe për të rimarrë një ton të mirë psikofizik.

Për të zbatuar një plan detoksifikimi ushqimor, është thelbësore të zgjidhni receta me bazë ushqimesh pastruese të cilat, falë vetive të tyre të veçanta janë më të përshtatshme se të tjerët për të kryer një veprim detoksifikues. Më poshtë keni disa shembuj:

Drithëra integrale: në nivel karbohidratesh, bëni që zgjedhjet tuaja të tentojnë drej orizit, pastave, bukës integrale, elbit, quinoa, tërshëra.

Frutat: Zgjidhni fruta drenazhuese si shalqiri dhe ananasi, antioksidantë si kajsitë, boronicat, mjderat, ato të pasura me vitaminë C si luleshtrydhet, portokalli, qitro, mandarina, kivi-t.

Perimet: Është mirë t dini që disa perime kanë një efekt drenazhues dhe pastrues specifik. Është fjala për angjinaret, fisnikun, koprën, selinon, bokolin spinaqin dhe në përgjithësi perimet me gjthe jeshile.

Proteinat bimore: fasulet, bizelet, thjerrëzat, bathët soja.

Proteinat shtazore: Mbështetuni tek proteinat e peshkut në veçanti të peshkut blu, sardeleve, açugeve dhe skumbri. Por edhe tek merluci, salmoni, toni dhe mishi i bardhë i pulës dhe gjelit të detit.

Shtojca: vaj ulliri ekstra i virgjër, limon, uthull, erëza aromatike, hudhër e qepë.

Erëza: Shafran Indie, xhinxher (shumë i përshtatshëm për detoksifikim). Duhet të shmanget kripa dhe koncentratet e gatshme me origjinë shtazore.

Dieta detox e tre ditëve

Planifikoni një dietë detox treditore në javë për një muaj. Qëllimi është të eliminoni toksina e tepërta pas një periudhe ushqyerje të çrregulluar. Brenda tre ditësh është e mundur të kompozoni menunë tuaj duke siguruar ushqime me veti detoksfikuese të tilla si drithëra të plota, perime drenazhuese, bishtajore, fruta të pasura me antioksidantë.

Dieta detox ’24-orëshe

Ndryshet njihet si ‘agjërim terapeutik’ sepse më shumë se sa një dietë e vërtetë, është një plan detoksfikimi për të pastruar trupin i cili kërkon vetëm marrjen e perimeve ose frutave të shtrydhura për 24 orë. Pas kësaj, kthehemi në modelin e rregullt të ngrënies.

Dieta detox njëditore është veçanërisht e përshtatshme kur e teproni me ushqimin, por mund të bëhet një herë në javë, edhe në periudha alternative, për të lehtësuar rebalancimin e trupit.

Më shumë ujë për të fuqizuar aksionin detoksifikues

Në çdo rast, gjatë një diete detoksfikuese është thelbësore të sigurohet hidratim i mjaftueshëm për trupin. Pijet dhe çajrat bimore mund të jenë në rendin e ditës, por pirja e mjaftueshme e ujit duhet të jetë e pashmangshme. Uji është përgjegjës për transportimin e toksinave nga trupi dhe eliminimin e tyre përmes organeve ekstretuese.