22:57 / E Martë, 14 Shtator 2021 / OSH

Këto janë 5 gjërat e reja që erdhën me iPhone 13: Nga çipi më i shpejtë deri tek ekrani

Telefonat inteligjentë të rinj nga Apple u prezantuan sot në mbrëmje.Këtu është një përmbledhje e veçorive të reja.Apple prezantoi gjeneratën e fundit të iPhone -ve të saj të martën në mbrëmje (sonte).

Ne po japim një përmbledhje të veçorive më të rëndësishme të Apple iPhone 13.

  1. Çip më i shpejtë

Nuk është për t’u habitur, Apple gjithashtu i ka dhënë brezit të fundit të iPone-ve një çip të ri. Apple A15 thuhet të ketë marrë një rritje të ndjeshme të performancës në krahasim me paraardhësit e tij. Rritjet e performancës duhet të jenë veçanërisht të dukshme në detyrat e inteligjencës artificiale.

Apple e krahason veten edhe një herë me konkurrencën dhe deklaron se çipi i ri është ” 50 për qind më i shpejtë se konkurrenca”, përcjell Telegrafi.

  1. Më shumë hapësirë ​​për ruajtje

Ka gjithashtu një lajm të mirë për të gjithë ata që janë duke luftuar vazhdimisht me mungesat e hapësirës për ruajtje.

Edhe pajisjet më të lira tani vijnë me 128 GB hapësirë ​​ruajtëse, të cilën aktualisht pothuajse çdo përdorues mesatar i zakonshëm duhet ta ketë mjaftueshëm.

Modelet Pro dhe Pro Max do të vijnë gjithashtu me 1 terabajt hapësirë për ruajtje për herë të parë.

  1. Ekrani

Risi këtu qëndron në detaje: Niveli, apo ‘notch’, dmth pjesa e ekranit në të cilën kamera e përparme është vendosur, është rreth 20 për qind më e vogël. Kjo do të thotë, ju merrni pak më shumë nga ekrani i duhur. Për më tepër, ekranet OLED të modeleve Pro janë të pajisura me një normë përshtatëse freskimi prej 120Hz për herë të parë.

Ndriçimi është rritur gjithashtu – kjo duhet të jetë veçanërisht e dukshme në modelet Pro.

  1. Kamera

Apple i kushtoi vëmendje të veçantë kamerës. Kamera me kënd të gjerë është ridizajnuar plotësisht dhe sensori është përmirësuar. Kjo supozohet të kapë 15 për qind më shumë dritë. Përveç kësaj, është instaluar stabilizuesi fizik i imazhit. E gjithë gjëja qëndron në një kuti alumini të bërë nga materiali i ricikluar.

Kamera e re me kënd të gjerë dhe funksioni i videos duhet të jenë veçanërisht mbresëlënëse. iPhone 13 duhet të jetë në gjendje të njohë plotësisht automatikisht se cila pjesë e një videoje duhet të jetë në fokus.

Modelet Pro gjithashtu vijnë me një funksion veçanërisht të këndshëm për kamerat me kënd të gjerë, përkatësisht një funksion makro. Kjo lejon që të merren fotografi nga afër, të cilat mund të jenë mbresëlënëse në shumë situata për shkak të gjatësisë së madhe.

  1. Bateria

Thuhet se iPhone-ët kanë një jetë më të gjatë të baterisë sesa paraardhësit e tyre. iPhone 13 i zakonshëm do të funksionojë 2.5 orë më gjatë, Mini duhet të funksionojë akoma 1.5 orë më shumë se iPhone 12.

iPhone 13 Pro gjithashtu duhet të zgjasë 1.5 orë më shumë se paraardhësi i tij, Pro Max duhet të zgjasë 2.5 orë më shumë se paraardhësi i tij. Sipas Apple, kjo e bën atë iPhone me jetëgjatësinë më të gjatë të baterisë deri më sot.

Çmimet dhe dalja në treg

Thashethemet se iPhone do të bëhet më i shtrenjtë për shkak të krizës së çipave është realizuar vetëm pjesërisht.

Modelet e rregullta vijnë me të njëjtin çmim fillestar si paraardhësit e tij. Sidoqoftë, duhet të keni parasysh se kapaciteti i ruajtjes së nivelit fillestar është rritur nga 64 në 128 GB.

iPhone 13: 899 euro
iPhone 13 Mini: 799 euro

Modelet Pro janë bërë më të shtrenjta në krahasim me paraardhësit e tyre:

iPhone 13 Pro: 1,149 euro
iPhone 13 Pro Max: 1,249 euro.

Top Channel