22:46 / E Mërkurë, 01 Nëntor 2023 / AR

Këto janë momentet kur nuk duhet të pini ujë

Të gjithë e dimë se pirja e mjaftueshme e ujit në baza ditore është shumë e rëndësishme.Sidomos kur jashtë është nxehtë, është e rëndësishme të qëndroni të hidratuar siç duhet. Por a e dini se ka edhe momente kur në fakt nuk duhet të pini ujë?

Sigurisht që ekziston një gjë e tillë si pirja e tepërt e ujit. Ja disa momente kur nuk duhet të pini ujë!

Pas një vakti të madh

Nëse sapo e keni ushqyer barkun dhe jeni ngopur aq sa mundeni, nuk është shumë e mençur të pini një gotë të tërë ujë. Ju thjesht po i shtoni më shumë stomakut tuaj tashmë të mbushur. Kjo mund t’ju bëjë të ndiheni të fryrë dhe të keni dhimbje barku sepse uji thjesht nuk futet siç duhet në stomakun tuaj.

Direkt pas ushtrimit

Ju ndoshta po ndiheni vërtet të etur sepse keni humbur shumë lagështi. Por ju nuk mund të rimbushni lëndët ushqyese të rëndësishme që keni ‘humbur’ gjatë stërvitjes, si natriumi dhe kaliumi, thjesht duke pirë një gotë ujë. Në këtë rast, është shumë më mirë të pini diçka si uji i kokosit.

Kur tashmë keni pirë shumë ujë

Kjo ndodh rrallë, por ekziston mundësia që të pini aq shumë ujë sa të rrezikoni shëndetin tuaj. Ju mund të prishni ekuilibrin e kripës në trupin tuaj duke pirë shumë ujë, gjë që mund të shkaktojë mungesë natriumi. Vrapuesit e maratonës janë një shembull i mirë: kur vazhdojnë të pinë ujë gjatë gjithë garës (ose më pas), ata shkaktojnë fryrjen e qelizave të tyre, gjë që çon në nauze, të vjella apo edhe goditje në tru ose vdekje.