18:51 / E Mërkurë, 15 Nëntor 2017 / indeksADMonline

Kjo është arsyeja pse shumica e afro-amerikanëve priren të jenë të shëndosh

Amerikanët afrikanë janë më të prirur për trashje, sugjeron hulumtimi i ri.

Rreth tetë për qind mbartin një mutacion gjenetik që shkakton që ata të mbajnë peshë të tepërt, pavarësisht nga niveli i tyre i dietave ose stërvitjes.

Autori i studimit, Dr Vann Bennet nga Universiteti i Karolinës së Veriut në Chapel Hill tha: “Ne e quajmë atë trashje pa faj”.

“Ka një besim të përbashkët në këtë që shumë njerëz me obezitet mund të ndiqen nga oreksi dhe qendrat e kontrollit të oreksit që banojnë në tru. Por, çka nëse nuk është e gjitha në kokën tonë?

Hulumtuesit prezantuan një mutacion në një gjen, i njohur si ankyri-B, transmeton Indeksonline.

Ky gjen mund të gjendet pothuajse në çdo ind në trupin e njeriut dhe luan një rol në djegien e kalorive.

Rezultatet e studimit të bërë në minjë tregojnë se minjtë me gjenin e mutuar u rritën dyfishin e madhësisë së brejtësve normalë, pavarësisht se të gjithë po hanin të njëjtën dietë dhe duke bërë të njëjtin nivel të ushtrimit.

Kjo është për shkak të mutacionit që shkakton tek minjtë të ruajnë kaloritë në inde, në vend që t’i djegin ato për të krijuar energji.

Hulumtimi i mëparshëm zbulon se 8.4 për qind e afro-amerikanëve dhe 1.3 për qind e kaukazianëve mbajnë këtë gjen të mutuar.

Shtimi i kësaj peshe mund të ketë efekte të dëmshme në shëndetin e njeriut./Indeksonline/