18:45 / E Martë, 13 Mars 2018

Kobe Brayant mund t’i merret “Oscari”

Kobe Bryant ishte një nga fituesit më të mëdhenj të garës së fundit të Oscar , në të cilën ai fitoi çmimin për animacionin më të mirë të shkurtër për rolin  e tij në ‘Dear Basketball’ .

Megjithatë, triumfi i dokumentarit në lidhje me lojtarin e mëparshëm të Lakers ka krijuar kritika të shumta në sektorë të ndryshëm të shoqërisë.

Një platformë në internet ka mbledhur më shumë se 15,000 nënshkrime për të tërhequr çmimin.

Për këtë, ata pohojnë rastin e abuzimit seksual në të cilin ish lojtari ishte përfshirë në vitin 2003.

Kobe u denoncua për përdhunim në një rast që u vendos jashtë gjykatës pasi vajza që e akuzoi atë i hoqi akuzat kundër tij.

Sidoqoftë, momenti aktual që kalon Hollywoodin, i mbuluar me skandale të shumta të këtij lloji, ka shkaktuar shumë kritikë në Akademinë me emërimin dhe më vonë kurorëzimin e Bryant.

Tani për tani  askush nuk ka ngritur mundësinë reale që çmimi i Kobe t’i hiqet. /IndeksOnline/

Të fundit