15:54 / E Hënë, 05 Nëntor 2018 / indeksADMonline

Kompania italiane që po u jep njerëzve super-fuqi

Kompania “GlassUp” ka krijuar një palë syze që ju ndihmojnë njerëzve me gjërat që nuk i kanë ditur.

Syzet e mençura kanë kamerë, mikrofon dhe mund të lidhen me telekomandë të televizorit. Poashtu mund të përdoren për njohje të imazheve, transmeton Indeksonline.

Për këto lloj të syzave, Bashkimi Evropian ka dhuruar dy milionë euro donde dhe 450.000 euro fonde nga qeveria italiane.

Vitin e kaluar ata shitën 40 palë syze ndërsa këtë vit deri më tani kanë shitur 60 sosh.

Këto syze janë në listën e Komisionit Evropian për çmimin si shpikja e vitit në vitin 2018./Indeksonline/