20:18 / E Diele, 24 Dhjetor 2017 / indeksADMonline

Konsumimi i fibrave mund t’iu ndihmojë të mos trasheni gjatë festave të fundvitit

Periudhat festive janë të njohura për tejkalimin e ushqimit.

Por, të hani më shumë fibra mund të ndalojë në grumbullimin e peshës, apo yndyrave të tepërta, ka sugjeruar një studim i ri.

Shkencëtarët pohojnë se nuk është vetëm një bollëk i kalorive që mund të ju rrënojnë juve- por mungesa e lëndës thelbësore ushqyese mund të jetë përgjegjëse, transmeton Indeksonline.

Fibra mund të gjeni në arra dhe bishtajore.

Ky studim është bërë nga suedezët dhe amerikanët, ishin bazuar në  ushqimet e dietave të minjve./Indeksonline.