16:57 / E Hënë, 03 Shkurt 2020 / indeksADMonline

Koronavirusi DID i Kinës vjen nga lakuriqët

Shkencëtarët e Kinës zbulojnë se virusi është 96 përqind indektik me atë që sjellin lakuqirët.

Virusi, i cili ka vrarë 362 njerëz deri më tani, besohej se ishte transferuar te njerëzit nga një kafshë, por duke identifikuar se cili prej tyre ishte sfidues, shkruan Indeksonline.

Tani, duke përdorur mostra nga shtatë pacientë me pneumoni të rëndë të shkaktuar nga koronavirusi, shkencëtarët kanë gjetur ngjashmëri të habitshme me koronavirusin që gjendet tek lakuriq.

ADN-ja është gjithashtu 79.5 përqind identike me koronavirusin vdekjeprurës të SARS, i cili sugjeron që vaksinat për virusin tani ekzistues mund të ndihmojnë në këtë epidemi.

Rastet globale janë rritur mbi 17.450, më e lartë se sa rastet e regjistruara të virusit SARS që vranë rreth 800 njerëz në 2002 dhe 2003.

Megjithëse shkencëtarët theksojnë se burimi i kafshëve të shpërthimit të kohëve të fundit në Kinë ende nuk është deklaruar zyrtarisht, ekspertët kanë konfirmuar se një treg i kafshëve me shumicë në qytetin Wuhan është fajtor.

Tregu Huanan ishte një pikë e nxehtë me vendasit, të cilët mund të zgjidhnin të blinin mishin e tyre ‘të ngrohtë’, që do të thotë se ishte masakruar vetëm një çast më parë.

Dr Michael Skinner, lexues në virologji në Imperial College London, tha: ‘Zbulimi vendos përfundimisht origjinën e nCoV në lakuriqët në Kinë.

‘Ne ende nuk e dimë nëse një specie tjetër shërbeu si një host i ndërmjetëm për të forcuar virusin, dhe ndoshta edhe për ta sjellë atë në treg, as cilat specie mund të ketë qenë ai pritës. Por niveli i lartë i ngjashmërisë së sekuencave midis nCoV dhe TG13 nuk është me të vërtetë i pajtueshëm me disa nga hostet më ekzotikë që janë konsideruar më herët në epidemi”.

Zheng-Li Shi, një virolog dhe studiues në Institutin e Virologjisë Wuhan, dhe kolegë të tij, analizoi mostra të shtatë personave me atë që është quajtur “2019-nCoV”.

Kjo dëshmi sugjeron që lakuriqët janë një burim i mundshëm i këtij koronavirusi, sipas botimit në revistën Nature./Indeksonline/