18:44 / E Mërkurë, 21 Korrik 2021 / Ç.Q

Kosovari në Angli, nga asgjë krijon një super lokal me kosto të ulët

Kosovari, Xhemal Zeqiri dhe e dashura e tij, Valentina Filip kanë qenë temë për mediat në Angli.

An Albanian pub landlord turns dreary beer garden into a Spanish resort  with hot tub, terrace and pool costing just £100 off Gumtree - UK (British)  Albanians Network

Çifti arritën që oborrin e tmerrshëm të shtëpisë së tij ta kthej në një vendpushimi të stilit spanjoll me vaksë të nxehtë, terasë dhe pishinë, transmeton Indeksonline.

Xhemal Zeqiri në një prononcim për mediat në Angli ka treguar se të gjithë këtë lokal e ka krijuar me më pak se 5000 mijë funta.

May be an image of pool

Xhemali, 44 vjeçar, i cili u arratis nga lufta e Kosovës 22 vjet më parë, tha: “Kjo ishte një pijetore e një plaku më parë, ishte shumë errësirë ​​dhe njerëzit kishin frikë të hynin brenda.”

“I ashtuquajturi kopsht birre ishte në thelb vetëm disa stola në një oborr. Kështu që vendosa të krijoja diçka që askush nuk e kishte parë më parë në një pijetore.”

“Ashtë pak e veçantë. Unë jam një mekanik dhe inxhinier i kualifikuar nga tregtia. Unë mund të shoh potencialin”, u shprehë ai.

Për pishinën ata paguajtën vetëm 100 funta , ndërsa shumicën e mobiljeve I morën me çmim shumë të lirë për shkak të se ishin të përdorura.

TV dhe vaska ishin gjërat më të shtrenjta, ato kushtuan rreth 4000 funta. /Indeksonline/