23:37 / E Hënë, 08 Gusht 2022 / GF

Kritika e ashpër e Kinës: SHBA ka shkelur “rregullin e artë”

Vizita e Nancy Pelosi në Tajvan, javën e kaluar, ka rritur tensionin midis Kinës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Gjiganti aziatik dëshiron të ribashkojë ishullin në territorin e tij, ndërsa SHBA-ja pohon se do të mbrojë sovranitetin e Tajvanit në rast të ndonjë lëvizjeje nga Kina.

Udhëtimi i Pelosit nga Shtetet e Bashkuara ka bërë që Kina të kryejë manovra ushtarake rreth Tajvanit, duke e lënë ishullin të rrethuar plotësisht. Presidenti i Tajvanit Tsai Ing-wen ka deklaruar se ata janë “gati të përgjigjen” nëse është e nevojshme. “Lufta e ftohtë” mes vendit aziatik dhe SHBA-së është shtuar dhe perceptohet si në terren, me manovrat ushtarake pranë Tajvanit, ashtu edhe nga lëvizjet e qeverive.

Ministri i Jashtëm kinez, Wang Yi, tha se vizita e saj erdhi për shkak të një strategjie të Shtëpisë së Bardhë që synon krijimin e një preteksti për të shtuar forcat e saj ushtarake në rajon. Në një deklaratë, Yi thekson se Amerika “është mësuar të krijojë probleme dhe më pas t’i përdorë ato për planet e veta strategjike”.

Sipas tij, “ka shenja se Uashingtoni po përsërit truket e vjetra” me vizitën e Pelosit në Tajvan.

Gjithashtu, sipas ministrit, SHBA ka bërë “tre gabime” me udhëtimin e Pelosit në Tajvan. Së pari, ai detajoi ndërhyrjen e SHBA-së në punët e Kinës. “Tajvani nuk është pjesë e SHBA-së. Ajo ka bërë një shkelje të rëndë të sovranitetit të Kinës”.

Gabimi i dytë, sipas Yi, është mbështetja e pavarësisë së Tajvanit. Pelosi, gjatë vizitës së saj, mbështeti publikisht Partinë Demokratike Progresive Tajvaneze. Sipas Yi, SHBA “u bashkuan me forcat separatiste në luftën kundër popullit kinez”.

Së fundi, gabimi i tretë që kanë bërë Shtetet e Bashkuara, sipas Kinës, është “minimi i qëllimshëm i paqes në ngushticën e Tajvanit”.